اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آرامگاه اوحدی
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
مراغه

معرفی نامه

مقبره اوحدی مراغه ای یکی از آثار معروف مراغه است که محل دفن رکن الدین ابوالحسن مراغی مشهور به اوحدی مراغه ای است که در میان باغ سرسبزی واقع شده است.رکن‌الدین اوحدی مراغه‌ای عارف و شاعر پارسی‌گوی ایران در قرن هشتم هجری و اهل مراغه است ، وی صاحب دیوان جام جم، منطق العشاق و ده نامه است. او در شهرستان مراغه زاده شد، پدرش از اهالی اصفهان بود و خود او نیز مدتی در اصفهان اقامت داشت و بنابراین نامش اوحدی اصفهانی نیز ذکر شده است . شیخ اوحد الدین اوحدی مراغه در جوانی انسانی عارف و وارسته بود و در علوم دینی و عرفانی به درجه کمال رسید.

ابتدا صافی تخلص می‌کرد (همنام رودخانه مراغه) ولی بعدها تخلص خود را از نام استاد و مراد خویش؛ اوحدالدین کرمانی که از بزرگترین عرفای زمان خود بود گرفت.تجدید بنای مقبره اوحدی در سال 1352 توسط کمیته‌ای به نام تجدید بنای مقبره اوحدی صورت گرفت که شامل آرامگاه، محوطه‌سازی و کتابخانه می‌باشد و در وسط باغ گنبد زیبایی از بتن‌آرمه به جای آرامگاه قبلی احداث و سنگ مقبره قبلی به موزه آرامگاه منتقل گردید.مقبره اوحدی مراغه‌ای سازه‌ای مدرن و بتنی است که در فاصله سال‌های ۵۳ تا ۵۷ به وسیله انجمن آثار ملی ایران بر روی مزار این شاعر شهیر قرن هفتم و هشتم هجری قمری اجرا شده است و در جوار آن موزه ایلخانی ساخته شده است. اشعار اوحدی مراغه‌ای از ابتدا موردتوجه بوده و تعداد آنها .

..مشاهده کامل متن به ۱۴٫۷۲۹ بیت می‌رسد. از آثار اوحدی دست‌نویس‌های بسیاری به جا مانده است.

آثار وی:دیوان: که شامل قصاید، غزلیات، ترکیبات، ترجیعات و رباعیات است. جام جم: که شامل مثنوی‌های اوحدی است. منطق العشاق، (یا ده نامه، محبت‌نامه): شامل نامه‌هایی عاشقانه که میان عاشق و معشوق رد و بدل می‌شده‌است. منبع:http://harameyar.

org/http://www.irna.ir/fa/News/81465722/http://www.hamrahetarikh.

ir/post/1089.