اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خانه دکتر قاسم اهری
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
اهر

معرفی نامه

خانه دکتر قاسم خان اهری، در خیابان حزب الله واقع شده است که از قدیمی‌ترین خانه‌های موجود در اهر به شمار می‌آید. این خانه دارای سرسرا و اتاق‌های فراوارن است. زیباترین قسمت بنا نورگیرها و تزئینات داخل آن می‌باشد.در سالهای اخیر بخش هایی از خانه آسیب دیده است که به وسیله سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان بازسازی و استحکام بخشی شده است.

در سال هشتاد و چهار پارکی به نام پارک دکتر قاسم اهری در مقابل این بنا توسط شهرداری اهر احداث و بهره برداری شده است.خانه دکتر قاسم اهری از جمله خانه‌های تاریخی و با شکوه اهر می‌باشد که از دوره قاجار به جا مانده و همچون کوشکی در داخل باغ بزرگی واقع شذه است و دارای طنبی بزرگ با پنجره‌های زیبای اروسی و شومینه ای نقاشی شده می‌باشد که با دو ورودی در دو طرف به صورت قرینه احداث شده است. هم اکنون اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دبیرخانه ستاد دائمی تسهیلات سفر شهرستان اهر در این خانه مستقر می‌باشد. دکتر قاسم اهری فرزند ارشد حاجی حسن آقا در سال هزار و دویست و شصت و سه در اهربه دنیا آمد.

ایشان پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه به اروپا رفت و در رشته پزشکی موفق به اخذ درجه دکترا شد. وی پس از بازگشت به ایران در چندین دوره به عنوان نماینده اهر در مجلس شورای ملی اننخاب شد و در سال هزار و سیصد و بیست و هشت در اولین دوره مجلس سنا به عنوان سناتور آذربایجان ...

مشاهده کامل متن انتخاب گردید.دکتر قاسم اهری در طی مدتی که در اهر زندگی می‌کرد بیماران را به صورت رایگان معالجه می‌کرد .او زمینی به مساحت چهل هزار متر مربع در چایکنار شرقی اهر را به آموزش و پرورش اهدا کرد و همچنین ساختمان بزرگی را پس از احداث به سازمان شیر و خورشید (هلال احمر کنونی) اهدا کرد.فرزند وی دکتر حسن اهری نیز بنیانگذار مرکز طبی کودکان و اولین رئیس آن مرکز بود.

دکتر اهری در سال هزار و سیصد و چهل و پنج به دلیل بیماری به تهران اعزام شد اما همان روز دار فانی را وداع گفت و در همان شهر به خاک سپرده شد.منابع :http://www.yjc.ir/http://www.

garadaghnews.blogfa.com/http://aharimizvafallah.blogfa.

com/http://khabarfarsi.com/http://www.irna.ir/.