اطلاعات بیشتر


نام مکان:
جزیره اسلامی
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
تبریز

معرفی نامه

جزیره اسلامی بزرگ‌ترین جزیره دریاچه ارومیه می‌باشد. این جزیره بیست و سه هزار هکتار وسعت دارد که دارای هقت روستا است و در شرق دریاچه ارومیه واقع شده است. این جزیره تنها جزیرهٔ مسکونی دریاچه ارومیه می‌باشد و می‌گویند هلاکو خان در این جزیره دفن شده است.جزیره اسلامی که به دلیل کمی بارندگی و تبخیر آب دریاچه در تابستان به صورت شبه جزیره در می‌آید و روستاییان این جزیره از راه خشکی به تبریز، آذرشهر، گوگان و شبستر آمد و شد می‌کنند.

در حال حاضر یک رشته جاده آسفالته تبریز - آذرشهر از کنار ایستگاه دامپروری خاصبان به سوی جزیره کشیده شده است. طول جزیره اسلامی بیست و چهار کیلومتر و عرض آن پانزده کیومتر می‌باشد. این جزیره پنجاه و چهار چشمه دارد که معروف‌ترین آن عامبان می‌باشد که در روستای بوراچالو وجود داراند. وجود این جزیره سرسبز و خرم با آب شیرین و گوارا در دریایی شور و تلخ از عجایب و بدایع طبیعت و خلقت است.

پرندگانی مانند پلیکان، آنقوت، فلامینگو و دیگر پرندگان مهاجر در قسمت‌های باتلاقی جزیره و سواحل نیزاری آن زندگی می‌کنند.در جزیره اسلامی هفت روستا به اسامی سرای، آق‌گنبد، گمیچی، تیمورلو، قبچاق، بوراچارلو و بهرام‌آباد (ورالو) با حدود هشت هزار نفر جمعیت وجود دارد. شغل اکثر مردم جزیره اسلامی، کشاورزی، گله‌داری، باغداری و کار در کشتی‌های دریاچه می‌باشد. محصولات عمده جزیره را غلات، حبوبات، .

..مشاهده کامل متن صیفی‌جات و خشکبار شامل می‌شود.در این جزیره بنادر بوراچالو آق‌گنبد و گمیچی برای پهلو گرفتن کشتی‌های باربری و مسافربری در مسیر شرفخانه به گلمانخانه اسکله داشتند در حال حاضر از دو سوی جزیره اسلامی و ارومیه بزرگراه شهید کلانتری است که از طریق این بزرگراه، دو استان آذربایجان شرقی و غربی به هم مربوط شده اند.

منابع :http://fa.wikipedia.org/http://digale.blogfa.

com/http://www.javid2m.blogfa.com/http://ada7.

blogfa.com/http://www.ngdir.ir/.