اطلاعات بیشتر


نام مکان:
گویجه قلعه
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
مراغه

معرفی نامه

قلعه گویجه درفاصله چهل و پنج کیلومتری جنوب شرقی مراغه و در کنار رودخانه قوری چای واقع شده است. نام قلعه گویجه از سنگ‌های سبزرنگی برگرفته شده که در منطقه وجود دارد.این قلعه از لحاظ ابعاد کوچک بوده و به دست انسان ساخته نشده است و حاصل توده‌ای طبیعی می‌باشد و انسان‌ها با استفاده از لاشه سنگ‌ها، سوراخ‌ها و راه‌های آن را به بیرون مسدود کرده اند.در این قلعه یک در بزرگ ایجاد کرده‌اند که این ورودی بزرگ تونل مانند احتمالا به انواع آغول استفاده می‌شده.

در بالای قلعه آب انباری وجود دارد که چشمه‌ای در آن جاری می‌باشد که با برداشت آب از آن آب رفته جای گزین می‌شود.در اطراف قلعه بقایای دیواردورتا دور باقی مانده که تاریخ بنا نیز از هزاره قبل از میلاد تا اوایل دوران اسلامی تخمین زده شده است.این قلعه در صخره‌های طبیعی ضلع شرقی ارتفاعات کوه‌های گویجه قلعه مراغه قرار دارد و از نادرترین قلعه‌های تاریخی کشور با معماری صخره‌ای به شمار می‌آید.تمامی گویجه قلعه در دل کوه حجاری شده به طوری که محوطه آن روی صفه‌ای از سنگ قرارگرفته و دارای قسمت‌های مختلف شامل آب انبار،راه پله‌های دسترسی، سکوهای اقامت،دخمه و تالار اصلی می‌باشد.

این قلعه در دوره‌های مختلف تاریخی به ویژه دوره سلجوقی هنوز کارآئی داشته و بناهائی به آن اضافه شده و گورستانی هم مربوط به دوره سلجوقی در ضلع جنوب شرقی قلعه وجود دارد.مراغه با حدود ...

مشاهده کامل متن سیصد اثر تاریخی و تپه‌های باستانی جزء ده شهرستان تاریخی و فرهنگی کشور محسوب می‌شود که از این تعداد حدود دویست اثر تاریخی این شهرستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. قلعه گویجه در سال هزار و سیصد و هشتاد و دو با شماره ده هزار و چهارصد و هفتاد و یک در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.منابع :http://www.hamshahrionline.

ir/http://www.beytoote.com/http://fa.wikipedia.

org/http://www.parset.com/http://www.farabiasl.

com/.