اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خانه نیکدل
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
تبریز

معرفی نامه

خانه نیکدل مربوط به دوره قاجار و متعلق به یکی از خاندان اصیل تبریز بوده و در خیابان امام‌خمینی تبریز، خیابان مقصودیه، پلاک هفت واقع شده است.این خانه شامل دو حیاط اندرونی و بیرونی است که حیاط اندرونی در ضلع جنوبی و حیاط بیرونی در ضلع شمالی بنا قرار دارد. خانه در دو طبقه ساخته شده و شامل تالار بزرگ مستطیل شکل در مرکز بنا و دو راهرو و دو اتاق جانبی (گوشواره) در ضلع شرقی تالار است و ایوانی ستون‌دار در ضلع جنوبی بر ارسی‌های زیبای خانه سایه انداخته است. از حیاط بیرونی توسط دو رشته راه پله ۱۳ تایی می‌توان وارد راهروهای جانبی و بنا شد ، ضلع شرقی حیاط اندرونی شامل یک طنبی کوچک و چهار اتاق می‌باشد، ارتباط حیاط اندرونی و بیرونی از زیر راهروری غربی ساختمان اصلی است ، دسترسی به حیاط بیرونی از یک هشتی ورودی در ضلع شمالی بنا می‌باشد.

این حیاط بزرگ‌تر و شامل دو حوض سنگی است ، زیرزمین شامل حوضخانه و دو راهرو در طرفین ،فضای مرکزی و دو اتاق جانبی در طرفین این راهرو و یک اتاق در ضلع شرقی بنا است و هم چنین بنا شامل اتاق‌های گوشواره در بالای راهرو‌های جانبی طبقه همکف می‌باشد ، این مکان به دلیل استفاده از ارتفاع رفیع طنبی صورت گرفته است. تزئینات به کار رفته در این ساختمان نیز شامل سقف و حوضخانه دارای کادر بندی بسیار زیبا و گچبری‌های آیینه کاری شده می‌باشد و این خانه جزء معدود خانه هایی است که در تزئینات ...

مشاهده کامل متن آن از آیینه کاری استفاده شده است. سرستون‌های زیبای گچی، ارسی‌های نمای جنوبی بنا و آجر کاری نما و هره‌های دیوار را شامل می‌شود.این بنا در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۸۲ با شماره ۹۴۷۰ به ثبت ملی رسیده است. منبع:http://www.

mehrnews.comhttp://tabrizemodern.blogfa.comhttp://www.

ilna.irhttp://tabrizemodern.blogfa.comhttp://nasrnews.

ir.