اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای دوزال
استان:
آذربایجان شرقی
شهرستان:
جلفا

معرفی نامه

دوزال یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی که در(شهرستان جلفا)و در بخش سیه رود واقع شده‌است. این روستا در کنارهٔ رود ارس و در مرز کشور ارمنستان قرار گرفته‌است.سابقاً روستای دوزال تابع دیزمار ارسباران بود.این روستا اقامتگاه زمستانی بایندر بیگ حاکم دیزمار و شهر خاروانا اقامتگاه تابستانی وی به شمار می‌آید.

بنای اولیه مسجد تاریخی خاروانا توسط دختران بایندر بیگ ساخته شده است.روستای دوزال امامزاده‌های متعددی مربوط به دورهٔ سلجوقیان را در خود جای داده‌است که از این میان «امامزاده شعیب» که در زیر برج دوزال قرار گرفته‌است، که به گفته خادم آن، فرزند امام موسی کاظم(ع) و برادر حضرت امام‌رضا(ع) است و نیز آرامگاه امامزاده محمد فرزند امامزاده شعیب در روستای «نوجه مهر» در نزدیکی دوزال، زیارتگاه اهالی این روستاها و بسیاری از ساکنان آبادی‌های مسیر رود ارس است. امامزاده شعیب یکی از مهم‌ترین اثر تاریخی کشور عزیزمان ایران است . این اثر در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۶۲ با شمارهٔ ثبت ۱۶۵۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کشاورزان هر سال پس از برداشت محصول به زیارت امامزاده شعیب و امامزاده محمد می‌روند و نذورات خود را ادا می‌کنند.همچنین برج دوزال در مکانی بسیار باصفا بر فراز کوهی مشرف به رود ارس بر روی آرامگاه امامزاده شعیب بنا شده است، این برج که قدمت آن به اواخر قرن هفتم هجری و دوره حکومت ایلخانی ...

مشاهده کامل متن می‌رسد، دارای هشت ضلع آجری بلند است که روی یک قاعده سنگی استوار شده و در هر ضلع آن، طاق‌نمایی بلند با طاق جناغی قرار دارد. حاشیه‌ای از تزئینات معرق با کاشی‌های لاجوردی و فیروزه‌ای دور تا دور قسمت بالای برج را جلوه‌گر ساخته است.جمعیت روستای دوزال برپایهٔ نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵ خورشیدی بالغ بر ۴۹۶ نفر بوده‌است که از این جهت یکی از پرجمعیت‌ترین روستاهای شهرستان جلفا محسوب می‌گردد.بر همین اساس شمار خانوارهای ساکن این روستا در این سال بالغ بر ۱۱۱ خانوار بوده‌است.

همچنین شمار افراد باسواد دوزال بالغ بر ۳۲۴ نفر و شمار افراد بی‌سواد بالغ بر ۱۱۵ نفر بوده‌است.منبع :http://tabriz.irib.ir/http://fa.

wikipedia.org/http://www.hamshahrionline.ir/.