اطلاعات بیشتر


نام مکان:
سد شهید کاظمی ( سد بوکان )
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
بوکان

معرفی نامه

سد شهید کاظمی یا سد بوکان برای تنظیم و استفاده از آب و سیلابهای رودخانه زرینه جهت آبیاری اراضی پایین‌دست سدی در محل جنوب‌شرقی بوکان بر روی این رودخانه بسته شده است .بوکان از دو کلمه (بوک) به معنی عروس و (آن) که علامت جمع است تشکیل گردیده و معنی عروسان یا عروسها را می‌دهد.گویا بوکان در مسیر چند راه قرارداشته و اغلب روستائیان هنگام عروسی که عروسشان را از یک ناحیه به ناحیه دیگر می‌برده‌اند، از این روستا عبور می‌دادند و در پیرامون استخر آب آن به رقص و پایکوبی می‌پرداخته‌اند به بوکان معروف گردیده است .این سد که پیش‌تر‌ها به نام کوروش کبیر بوده سدی است خاکی با هسته رسی .

این سد در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی بوکان ، در استان آذربایجان غربی قرار گرفته و در مسیر رودخانه زرینه‌رود قرار دارد.احداث این سد در سال ۱۳۴۷ جهت تامین آب کشاورزی، شرب و برق منطقه توسط شرکتی اتریشی شروع و در سال ۱۳۵۰ افتتاح گردید. طول تاج این سد ۵۳۰ متر و ارتفاع آن از پی ۵۰ متر است . این سد قادر است تا میزان 652 میلیون مترمکعب از آب رودخانه را در پشت سد ذخیره نماید.

این سد علاوه بر تامین آب شهرهای بوکان٬ میاندوآب و بخشی از شهر تبریز٬ و در حدود ۵۵ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی منطقه‌های عجب شیر و آذرشهر را نیز سیراب می‌نماید. همچنین این سد به علت طبیعت زیبای اطراف آن جزو جاذبه‌های شهر شده و هرساله پذیرای هزاران نفر ...

مشاهده کامل متن از سرتاسر استان می‌باشد. منابع :ویکی پدیاhttp://www.bookan-ag.ir/tabid/950/Default.

aspx?PageContentMode=1.