اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دخمه سنگی فرهاد
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
ماکو

معرفی نامه

در روستای سنگر و در7 کیلومتری شهر ماکو و محلی معروف به ایوان فرهاد قرار دارد. دخمه فرهاد، دو اتاق تو در تو است که در دل کوه و درون صخره ای بزرگ تراشیده شده است و با راه پله ای سنگی به کوه متصل می‌شود و به زبان محلی به آن خانه فرهاد (فرهاد دامو) می‌گویند. در ورودی آن تقریبا یک و نیم متر در دو متر و اتاق‌ها یکی بزرگ (تقریبا 3*4) و دیگری کوچکتر (تقریبا2*2) است؛ که با دری 1*1.5متری به هم متصلند.

بر روی دیواره‌ها طاقچه هایی تراشیده شده است و برای روشنایی گویا از مشعل استفاده می‌شده است.اطلاعات زیادی از تاریخچه این اثر در دست نیست ولی مردم محلی آنرا به فرهاد اسطوره تاریخی دوره ساسانی نسبت می‌دهند که اثر معروف فرهاد تراش بیستون و بعضی آثار سنگ تراشیده در مناطق دیگر نیز به او منسوب است. در این زمینه گفته شد که فرهاد مدتی در منطقه ماکو و در این خانه! زندگی می‌کرده و سپس به منطقه بیستون کرمانشاه رفته است!این دخمه در روستایی در غرب ماکو به نام سنگر واقع شده که تا شهر ماکو چند دقیقه ای بیشتر فاصله ندارد.در غرب و جنوب غربی روستا، کوه کم ارتفاعی وجود دارد که این دخمه در پایین‌ترین نقطه در جبهه شمالی کوه واقع شده است.

در فصل تابستان اطراف دهانه دخمه فرهاد به وسیله درختان پر برگ مخفی شده است و در صورت نداشتن راهنما گردشگران را با مشکل روبرو می‌کند.دیواره‌های سنگی دخمه فرهاد به نحو اعجاب انگیزی ...

مشاهده کامل متن صاف و صیقلی است، به نحوی که تراشیدن چنین دیوارهای صافی در دل صخره‌های سخت کوه حتی در زمان حال هم مشکل به نظر می‌رسد. داخل دخمه کاملا تاریک است و هیچ منبع نوری وجود ندارد و لازم است منبع نوری مناسبی برای دیدن داخل به همراه داشته باشید. منبع :www.maku.

irwww.e-bazargan.irhttp://khabarkhoon.com/.