اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مسجد سردار
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
ارومیه

معرفی نامه

آدرس : ارومیه، خیابان امام خمینیمسجد سردار در خیابان امام شهرستان ارومیه و در امتداد بافت قدیمی شهر که به راسته غلام‌خان معروف است قرار دارد .که از آثار دوره قاجاریه می‌باشد .این مسجد400 الی 500 متر با مسجد جامع فاصله دارد و در عهد قاجاریه توسط عبدالصمدخان پدر آقاخان، جد اعظم عظیم السلطنه سردار بنا نهاده شد. وی درسال 1330 هـ.

ق ساعت بزرگی را بالای ورودی آن نصب میکند. به همین دلیل به این مسجد، مسجد "ساعتلو" نیز می‌گویند.این مسجد از دو قسمت مجزا تشکیل شده است؛ قسمت اصلی و مهم مسجد را شبستان بزرگ آن تشکیل می‌دهد؛ شبستان دارای طرح مستطیل به طول 22 و به عرض 18 متر است. در گوشه جنوب شرقی شبستان که از حالت مستطیل خارج شده، 12 ستون سنگی هشت ضلعی وجود دارد که سرستون‌های آن به شیوه مقرنس تراش داده شده و زیبایی خاصی به مسجد بخشیده است.

انتهای شبستان بزرگ، شبستان کوچک قرار دارد که با یک ورودی به داخل شبستان اصلی راه دارد. ابعاد طول و عرض آن ده در دوازده متر است و از نظر شکل همانند شبستان بزرگ، ولی ساده و بدون تزیین است. تمام مصالح به کار رفته در بنا- از دیوارهای طرفین تا قسمت‌های طاق و پوشش سقف- همه از آجرهایی به ابعاد20×22×5 سانتی متراست و با ملاط گچ و خاک شکل گرفته است. در انتهای شبستان بزرگ (قسمت غربی) که متصل به شبستان کوچک است، با تخته کوبی حدود یک فرش انداز را به صورت بالکن چوبی جهت .

..مشاهده کامل متن استفاده بانوان در آورده اند. از دیگر تزیینات مسجد می‌توان به کاشی‌های هفت رنگ با نقوش گل و بته به رنگ‌های زرد، صورتی، آبی، سبز و سفید اشاره کرد.

محراب زیبای مسجد در داخل یکی از طاق نماهای ضلع جنوب شبستان قرار دارد. این محراب با کاشی‌های هفت رنگ به زمینه زرد با نقوش گل و بته به رنگ‌های آبی، صورتی، سفید و قهوه ای آرایش شده و آیه الکرسی در داخل یکی از حاشیه‌های دور محراب دیده می‌شود.تاریخ مرمت این مسجدبه تاریخ 1330 هـ . قدرگوشه محرابآمدهاست.

دربالای قوس محراب در یک کادرمربع مستطیل اسامی الله، محمد، علی، فاطمه، حسن و حسین نوشته شده است.منبع :http://www.shasa.ir/newsdetail-94424-fa.

htmlhttp://urmia.irib.ir/.