اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دره سلطان یعقوب
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
نقده

معرفی نامه

شهرستان نقده (سولدوز) در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد ,مرکز این شهرستان نقده است.نقده در دشت سولدوز واقع شده و دشتی حاصل‌خیز است که از شمال به دریاچه ارومیه اشراف دارد. نقده باغ‌های سیب و انگور زیادی دارد,در اوایل آبادانی این سرزمین برنج یکی از عمده محصولات زیر کشت آن بوده است.بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت این شهرستان ۱۱۷٬۸۳۱ نفر بوده‌است.

روستای بالقچی با جمعیت حدود 1000نفر در 1.5 کیلومتری جنوب غربی شهرستان نقده از توابع استان آذربایجان غربی قرار گرفته است .روستایی با بافت متمرکز است که از وسط آن رودخانه‌ی بالقچی عبور میکند.کوههای بلندی اطراف این روستا را فرا گرفته است و از سه طرف بوسیله‌ی این کوهها محاصره شده است و فقط در قسمت شمالی خود که مشرف به شهرستان نقده میباشد کوهی وجود ندارد.

اکثر مزارع کشاورزی و باغات و خانه‌های روستایی در پای کوهها قرار گرفته و به همین دلیل میتوان این روستا را جز روستاهای پایکوهی دانست. شغل اکثر مردم روستا کشاورزی و دامداری میباشد و در بین آن بعضی مشاغل دیگر مانند چوپان و کارگری دیده میشود.مردم این روستا در بسیاری از مواد اولیه زندگی خودکفا هستند و محصولات خود را جهت فروش به بازارهای محلی و منطقه ای صادر میکند. کوهها و دامنه‌های سرسبر روستا چراگاه دامهای روستا است و مکان مناسبی برای تفریح و گردشگری می‌باشد.

کو سلطان یعقوب با دره‌ی زیبای خود و هفت چشمه یکی از مناطق زیبای این روستا است. دره سرسبزسلطان یعقوب ، طبیعت دوستان وکوهنوردان زیادی را درفصل بهار و تابستان به خود جذب می‌کند .منبع:http://fa.wikipedia.

orghttp://naghadehafez.blogfa.com/post-24.aspxhttp://vazeh.

com.