اطلاعات بیشتر


نام مکان:
جنگل‌های پردانان
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
پیرانشهر

معرفی نامه

شهرستان پیرانشهر، در استان آذربایجان غربی و در فاصله 129 کلیومتری جنوب شهرستان ارومیه قرار دارد. پیرانشهر از شمال به نقده و اشنویه، از جنوب به سردشت از شرق به مهاباد، از غرب به مرز ایران و عراق منتهی می‌شود.پیرانشهر یکی از پنج شهرستان کردنشین آذربایجان غربی به شمار می‌رود و مناظر طبیعی، چشمه‌سارها و کوه‌های زیبای زیادی دارد که این منطقه را بسیار زیبا ساخته است.کوه‌های بلند سیاه کوه در شمال و شیخان در جنوب این منطقه قرار دارد و از این کوه چشمه‌های رود زاب جاری است .

در 22 کیلومتری جنوب پیرانشهر,بر سر راه جاده پیرانشهر به سردشت جنگل‌های سرسبز و خوش آب و هوای پردانان قرار دارند .این منطقه رودخانه دائمی و خروشانی دارد که یکی از سرچشمه‌های اصلی رود زاب کوچک است .این جنگل‌ها که تا برف‌های دائمی کوه‌های مرزی ایران و عراق امتداد دارند.این منطقه سرسبز با داشتن کوه‌ها و جنگل‌های زیبا مانند یک تابلوی نقاشی است که گردشگران زیادی را به سمت زیبایی خود جذب می‌کند.

این منطقه یک آبشار بی نظیر و خروشان به نام خرپاپ دارد که در میان جنگل‌های سر سبز پردانان جاری می‌باشد.مردم محلی این منطقه را بنام (زه ویان) می‌شناسند. در مورد نام آبشار خرپاپ گفته ده که خرپاپ در زبان کردی معنای مستقلی ندارد، اما به نظر می‌آید این کلمه تغییر شکل یافته کلمه دیگری باشد چون خر(Khr) با خ ساکن به جایی گفته می‌شود ..

.مشاهده کامل متن که آب جمع شده و گذر می‌کند.این جنگل سرسبز با آبشار زیبایش گردشگران و طبیعت دوستان زیادی را برای گذراندن ساعاتی آرام به خود می‌خواند.منبع:http://altaysulduz.

blogfa.com/post/512http://forum.p30i.com/t89480.

htmlhttp://www.tasnimnews.com/http://www.magiran.

com.