اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پل قلعه تاسیان ( قلاتاسیان )
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
سردشت

معرفی نامه

پل قلعه تاسیان (پل قالاتاسیان) در مسیر جاده پیرانشهر به سردشت و در مسیر فرعی روستای ببی آوا به سپیدار قرار رگفته است . این پل در شهرستان سردشت بر سر راه قدیمی سیرآباد به مهاباد در قسمت شمالی رودخانه زاب کوچک ساخته شده است .تاریخ ساخت پل احتمالاً مربوط به دوران قبل از اسلام می‌باشد.احتمالا این پل در اواسط قرن سیزدهم هجری و به دستور شیخ مولانا از مریدان شیخ یوسف الدین برهان بنا شده باشد و به گفته ای به پل مولانا نیز شهرت دارد.

طول پل 55 متر و عرض آن در قسمت پایین 10 متر و در قسمت بالا 5/4 متر و ارتفاع آن 10 متر می‌باشد و ارتفاع آن تا کف دهانه تقریباً 15 متر می‌باشد.احتمال می‌رود که نام این پل از نام قلعه ای بنام قلعه « تاسیان » به دوره ساسانی مربوط می‌باشد و بقایای آن هنوز هم در قسمت شمالی این پل و به فاصله کمی از آن قرار گرفته ,گرفته شده است . وجود صخره‌های طبیعی و صخره ای بودن بستر رودخانه و مانع از انجام عملیات پی سازی در این پل شده است و پایه‌ها را بدون پی سازی مستقیم روی صخره‌ها سوار کرده اند . طول پل تقریباً شمالی ـ جنوبی است و دارای 5 پایه است که به جز یکی از پایه‌ها که از لاشه سنگ و ملات ساروج است بقیه ستونها توسط سنگ‌های طبیعی رودخانه تشکیل شده اندسطح گذر پل جدیدا از آهن و چوب ساخته شده است ,تعویض مصالح و ملات بکار رفته در پل با سیمان از جمله تغییرات ایجاد شده در این پل است .

این اثر در تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۹۲۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منابع:http://arifan.blogfa.com/post/46http://hejabesardasht.

blogfa.com/post/7http://www.islahweb.org.