اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دره زولا چای (زولاچای)
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
سلماس

معرفی نامه

سلماس یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی و مرکز شهرستان سلماس است. این شهر در ۸۰ کیلومتری شمال ارومیه در مسیر راه ارتباطی ارومیه-تبریز واقع شده‌است.دره زولاچای، در شهرستان سلماس قرار دارد که رودخانه زولا، در آن جاری است.دره زولا چای یکی از زیباترین و قشنگ‌ترین مناطق شهرستان سلماس به شمار می‌آید .

کوهها و مناطق سر سبز و آب رودخانه ,زیبایی این منطقه را چند برابر کرده استرود زولاچای رودی فصلی در سلماس است که از کوه‌های اطراف کهنه‌شهر جریان پیدا می‌کند و به دریاچه ارومیه می‌ریزد.این رود از بلندی‌های معروف به ساری‌داش سرچشمه گرفته در یک بستر عریض ۱۲۰ متری حرکت می‌کند.مقدار آب رودخانه زولاچای مثل اکثر رودخانه‌های کشور تابع شرایط و ریزش‌های جوی بوده و از اواخر زمستان تا اواخر بهار آب آن به حداکثر می‌رسد. این رود از به هم پیوستن رودهای خورخوره - زولا - دریک و دیرعلی چای به وجود می‌آید.

شاخه اصلی آن شمیلک داغ (مرز ایران و ترکیه ) سرچشمه می‌گیرد و پس از مشروب کردن حوزه سلماس در شمال کنگرلو وترد دریاچه ارومیه می‌شود.در طول مسیر از آب رودخانه برای آبیاری زمین‌های زراعی با ایجاد آب‌بندهای سنتی استفاده می‌شود. سد انحرافی ایجاد در نزدیکی تازه شهر باعث می‌شود آب آن در زمان کم آبی و با استفاده از آب ذخیره شده در پشت سد به کانال‌های مدرن ایجاد شده هدایت شودوسعت حوضه آبریز رودخانه زولاچای حدود ۹۶۰ کیلومتر مربع است.این منطقه گردشگران زیادی را گذراندن اوقات فراعت به خود جذب می‌کند.

منبع:http://fa.wikipedia.orghttp://www.salmas-ag.

ir/tabid/1492/Default.aspx?PageContentMode=1http://wurmia.mihanblog.com/post/17.