اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای ماجلان
استان:
اردبیل
شهرستان:
خلخال

معرفی نامه

آدرس : در جنوب شرقی استان اردبیل ، شهرستان خلخال ، بخش شاهرود ، 33 کیلومتری شهر کلور ، روستای ماجلان قرار گرفته است .روستای ماجلان ، در فاصله 33 کیلومتری شهر کلور قرار دارد و از توابع بخش شاهرود شهرستان خلخال استان اردبیل می‌باشد. روستایی که در دوره نه چندان دور از جمله منطقه‌های ییلاقی به شمار می‌رفته و در دوره قاجار به روستا تبدیل شده است.این روستا در ارتفاع1750 متر از سطح دریا واقع شده است ؛ و آب وهوایی مطبوع در فصل بهار ، معتدل در تابستان و تقریباً سرد در فصول پاییز و زمستان دارد.

مردم روستا ماجلان به زبان ، ترکی تکلم می‌کنند و آیینشان نیز اسلام و مذهب شیعه می‌باشد و برگزاری اعیاد ملی و آیینی در میان مردم این روستا رواج دارد.بیشتر مردمان این روستا به فعالیت هایی چون تولیدات زراعی، باغی و دامی ، انواع فرآورده‌های لبنی مشغول هستند و اقتصادی متکی بر فعالیت‌های زراعی، باغداری، دامداری و صنایع دستی دارند. از عمده‌ترین محصولات صنایع دستی این روستا نیز می‌توان به جوراب، شال گردن و زیراندازهایی از قبیل جاجیم و گلیم اشاره کرد.این روستا با شیبی ملایم بر دامنه کوه استقرار دارد و به دلیل برخورداری از موقعیت مناسب جغرافیایی و چشم اندازهای زیبا ، مورد توجه علاقه مندان می‌باشد.

روستای ماجلان دارای چشمه هایی است که به " چشمه‌های نه گانه " معروف شده اند که آب این چشمه‌ها ، همچون آب رود ...مشاهده کامل متن به سوی پایین کوه " شاه معلم " جاری می‌باشد و چشم‌اندازهای بدیع و بسیار زیبا را پدید می‌آورد.

غار یخی جلال آباد نیز یکی دیگر از دیدنی‌های این روستا می‌باشد که در 5 کیلومتری شرق روستا واقع شده است. علاوه بر این‌ها فضای عمومی روستا از درخت‌زارهای وسیع و باغ‌های متعدد پوشیده شده است و پوشش گیاهی آن شامل گونه‌های مهمی از درختان از جمله کاج، سرو، بلوط، ممرز و تیره‌های نعناع، گل سرخ، خشخاش، زنبق، نخود، شب بو، آلاله و انواع دیگر گیاهان می‌باشد. گفتنی است معابر روستای ماجلان دارای کوچه‌های پیچ‌درپیچ می‌باشد که مسیر تمامی آن‌ها به میدان‌گاه اصلی روستا که مرکز روستای ماجلان نیز است ، ختم می‌شود. اکثر خانه‌های این روستا بی حصارند و مستقیم با کوچه‌ها و معابر ارتباط دارند و فضاهای خانه‌های روستاییان را انبار، محل نگهداری علوفه و کاه، حیاط، مطبخ و تنور، محل خواب و استراحت و اتاق نشیمن تشکیل می‌دهد.

ماجلان از شمال و شمال شرقی در مجاورت استان گیلان و در مسیر راه فومن، ماسوله، ماجلان، خلخال قرار گرفته است که یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این روستا ، قرار گرفتن در مسیر راه ماسوله به خلخال وبالعکس می‌باشد که باعث گشته تا روستای ماجلان در ردیف روستاهای هدف گردشگری قرار گیرد. نوع پوشش مردمان این روستا نیز جالب توجه است ، زنان روستای ماجلان اکثراً پوشاک محلی خود که شامل پیراهن گلدار بلند و دامن چین داری به نام " تومان شلیته " است را همراه با " یایلیق " ( روسری ) بر تن دارند. موی سپیدان و پیرمردان روستا نیز کلاهی شبیه به " کلاه تالشی " بر سر می‌گذارند ؛ اما جوانان روستا عموماً از لباس‌های شهری استفاده می‌کنند.متاسفانه در سال 1369 بخش عظیمی از این روستا بر اثر زلزله تخریب شده است.

همچنین براساس سرشماری سال 85، روستای ماجلان 74 خانوار و258نفر جمعیت دارد.منبع : http://www.negahmedia.irhttp://www.

iranvillage.irhttp://majelan-khalkhal.blogfa.comhttp://www.

ettelaat.comhttp://press-online.irhttp://www.uma.

ac.ir.