اطلاعات بیشتر


نام مکان:
سنگ نبشته‌های و غار روستای جوشاطو
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
شاهین‌دژ

معرفی نامه

شاهین دژ در جنوب شرقی استان آذربایجان غربی واقع گردیده که از شمال وشمال غربی به شهرستان میاندوآب، از غرب به شهرستان بوکان واز شرق به شهرستان تکاب و روستاهای تابعه مراغه وقره آغاج هشترود از جنوب استان کردستان محدود است.شاهین دژ در عصر زمامداری ساسانیان از مراکز مهم قدرت و از معدود شهرهای مهم آن دوران بوده است.در دوره اسلامی نیز شاهین دژ بناهای متعددی داشته است. به عقیده بعضی از پژوهشگران، شاهین دژ می‌توانسته زادگاه زرتشت پیامبر باشد و بقایای یکی از آرامگاه‌های قدیمی به یقین مربوط به زرتشت است.

در سال‌های اخیر باستانشناس کاوش‌های زیادی در این منطقه انجام داده اند که سرآغاز آن حفاری تپه وسط شهر بوده که منجر به کشف آثار و بقایای دوران مختلف شد که از رونق و اعتبار این شهر در دوره‌های مختلف حکایت می‌کند.سنگ نبشته‌های روستای جوشاطو از جمله آثار تاریخی شاهین دژ است. غار جوشاطو هم بین روستای جوشاطوی علیا و سفلی، قرار گرفته است. در ورودی غار به گونه‌ای است که یک نفر به سادگی از آن عبور می‌کند.

راهروهای پرپیچ و خمی در این غار وجود دارد هم چنین داخل غار اتاق‌هایی وجود دارد که با چیدن سنگ بر روی هم شکل گرفته‌اند. محلی به نام زندان یا سیاه‌چال در این غار وجود دارد و در بین اتاق‌ها فضاهایی که به محراب شبیه است به چشم میخورد.منبع:http://www.donya-e-eqtesad.

com/news/770954http://ahaghighat.blogfa.com/post/396http://www.yjc.

ir.