اطلاعات بیشتر


نام مکان:
زرینه رود ( جغتو چای) ‏
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
میاندوآب

معرفی نامه

رودخانه زرینه‌رود (جغاتو) روی در جنوب شرقی استان آذربایجان غربی قرار دارد.طول این رودخانه 300 کیلومتر و حوزه ‏آن بیش از 1100 کیلومتر مربع است . متوسط آبدهی این رودخانه ماهانه 5/139 میلیون متر مکعب برآورد شده است.این رود طولانی‌ترین رود استان است که طول شهرستان شاهین دژ و میاندوآب را می‌پیماید و به دریاچه ارومیه می‌ریزد.

این رود از کوه‌های «چهل‌چشمه» در شهرستان سقز استان کردستان سرچشمهٔ می‌گیرد و در شهرستان تکاب رودخانه‌های خورخوره و ساروق و در شهرستان شاهین دژ رودهای هولاسو و هاچه سو و محمودآباد و آجرلو چای و در شهرستان میاندوآب رود لیلان چای به آن می‌پیوندندسد بوکان روی این رودخانه قرار دارد که میزان آب خروجی را تنظیم می‌کند. سیلاب‌های ناشی از این رودخانه روستاهای زیادی را در گذشته در بر می‌گرفت.در دورهٔ مغولان در ایران این رودخانه را با نام مغولی «چغنو» یا «جغتای» بر گرفته از نام پسر دوم چنگیزخان به خاطر خروشان بودن آن می‌نامیده‌اند و امروزه به زبان محلی به آن چیغاتو (جَغَتی - جَغَتو) می‌گویند.سد انحرافی آن به نام نوروز مهر حدود 10 کیلومتری میاندوآب واقع ‏شده است و آب مورد نیاز کشتورزی جلگه میاندوآب و قسمتی از دشتهای بناب و ملکان را تامین می‌کند .

ماهیان بومی رودخانه ‏ کپور ، سفید ، اسپله و زرد ماهی هستند که طول برخی از آنها به یک متر نیز می‌رسد . ‏منبع:www.ammarname.irwww.

shahinpayam.ir/http://fa.wikipedia.orgwrd.

ir.