اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مسجد جامع بوکان
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
بوکان

معرفی نامه

مسجد جامع بوکان در کنار تپهٔ قدیمی قلعه سردار و در ضلع شرقی رود سرآب در شهر بوکان در استان آذربایجان غربی قرار دارد.مسجد جامع بوکان، یکی از مسجد‌های قدیمی این شهر است که در دوره قاجاریه و به سبک این دوره طراحی و ساخته شده است.مسجد جامع بوکان با معماری سنّتی اسلامی در زمینی به مساحت 1871مترمربع قرار دارد.بانی نخستین این بنا به دستور حاکم وقت بوکان یعنی سیف‌الدین خان مکری فرزند عزیز خان سردار کل ناصرالدین‌شاه آغاز شده .

در سال ۱۳۱۰ هجری قمری علی اصفهانی مسجد جامع بوکان را با ۱۲ گنبد و ۶ ستون از جنس سنگ‌های آهکی تراشدار بنا کرد.بنای مسجد در سال ۱۳۴۵ گسترش پیدا کرد و ۴ گنید آجری و ۳ ستون به آن اضافه شد. این مسجد شانزده گنبدی با طول و عرض 25*30 متر بر روی نه ستون احداث شده است. شش ستون اولیه آن از سنگ‌های آهکی تراش دار است.

تابلویی که در سردر مسجد نصب شده است شناسنامه آن را بیان می‌کندتابلویی که در سردر مسجد نصب شده است و وسعت مسجد و تزئینات و طاقهایی که در یک سمت قرار گرفته‌اند، از مشخصات اصلی این مسجد هستند.روبه‌روی مسجد بازاری وجود دارد که به نام بازار سردار شهرت دارد.مصالح بکار رفته در پی بنا سنگ و در دیوارها آجر، سیمان، گچ و خاک است.پوشش جداره‌های داخلی تار و ملات بوده و بدون تزئینات می‌باشد.

شبستان اصلی مسجد پلانی مستطیل شکل دارد که 42 ستون سنگی در 7 ردیف 6 تایی ...مشاهده کامل متن پلان را به هشت ناو تقسیم کرده است.

محراب مسجد در ضلع جنوبی شبستان بزرگ (مردانه) داخل طاق نمایی با قوس جناغی ساخته شده است.این مسجد جزویکی از مساجد بزرگ و مهم استان آذربایجان غربی است در حال حاضر این بنا برای برگزاری نماز جمعه بوکان مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از بناهای تاریخی و مذهبی است که از محبوبیت خاص و عام مردم برخورد دارست.این بنا در سال 1379 به شماره 3480 در فهرست آثار میراث فرهنگی آذربایجان غربی به ثبت رسیده استمنبع:http://fa.wikipedia.

orghttp://www.bookan-ag.ir/tabid/941/galleryType/SlideShow/ItemID/1871/AlbumID/258/Default.aspxhttp://wazariranology.

blogfa.com/post-193.aspxhttp://www.iqna.

ir/fa/province/News/1385099http://www.ghatreh.com.