اطلاعات بیشتر


نام مکان:
چشمه کانی گراوان
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
سردشت

معرفی نامه

یکی از جاذبه‌های مهم و منحصر به فرد گردشگری شهرستان سردشت چشمه آب معدنی گراوان است که در فاصله 2 کیلومتری شهرستان ربط و 12 کیلومتری شمال شرقی شهرستان سردشت واقع شده است. آبی که بصورت جوشان از این چشمه بیرون می‌آید دارای املاح بسیار زیاد است که اگرچه آشامیدنی نیست، اما برای پوست خاصیت درمانی دارد. آب چشمه پس از جاری شدن املاح خود را بر زمین به جا می‌گذارد که در نتیجه انباشته شدن این املاح روی هم حجم توده‌ی مخروطی شکل و زیبای شکل گرفته است.کانی گراوان از چشمه‌های آب معدنی است که املاح محلول در آن حداقل یک گرم در لیتر بالغ می‌گردد، چشمه در کنار روستایی بنام کانی گویز در جنوب شرق حوضه زاب قرار گرفته که آب جوشان از آن بیرون می‌آید، در کل این چشمه معدنی و گازدار است و حتی در امور پوست درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، آب از نظر معالجه امراض جلدی شهرت داشته و خواص درمانی و بیوفیزیولوژیکی دارد، آب چشمه سرد و به علت شوری اش غیر قابل شرب است.

چشمه گراوان علاوه بر این ویژگیهای منحصر به فرد در طبیعتی زیبا و کنار رودخانه هرمزآباد واقع است، آن سوتر توده ای زیبا از جنگلهای بلوط و چشمه‌ی پر آب کانی کُردان نیز در نزدیکی آن قرار دارند وهر ساله گردشگران زیادی را از اقصی نقاط کشور به خود جلب می‌کند، بعضی برای گردش و تماشای زیبایی آن می‌آیند و عده ای هم، برای معالجه بیماریهای پوستی. هر ساله با فرا ...

مشاهده کامل متن رسیدن فصل بهار چشمه گراوان طبیعت زیبای منطقه را چشم اندازی زیباتر می‌بخشد و میزبان آنان می‌شود که طالب زیبایی طبیعت اند… با فرا رسیدن فصل بهار رودخانه هرمز آباد (که در مجاورت آن قرار دارد) پر آب می‌شود، دشت‌های مجاور آن پر گل و جنگلهای همجوارش هم سرسبز می‌شوند.برای رفتن به چشمه گراوان باید در مسیر جاده سردشت- مهاباد حرکت کنید. این چشمه از نظر زمانی 30 تا 35 دقیقه با شهر سردشت فاصله دارد. پس از عبور از شهر راور، با گذراندن یک جاده یک کیلومتری خاکی که با پیچ‌های متعدد از میان گندم‌زارهای دیم و جنگل‌های بلوط غرب عبور می‌کند، به این چشمه می‌رسید.

چشمه روی کوهی سنگی به رنگ کرم و قرمز واقع شده است.منبع :http://www.mashreghnews.ir/http://www.

chn.ir/http://www.tebyan.net/.