اطلاعات بیشتر


نام مکان:
جزیره متحرک چملی
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
تکاب

معرفی نامه

" چملی گول " یا " چمن متحرک " ، نام یکی از دیدنی‌ترین و یکی از شگفتی‌های ایران در نزدیکی روستای بدرلو تکاب می‌باشد. این جزیره ای متحرک بر روی تالاب چملی قرار دارد. " چملی " در زبان محلی منطقه ، به معنای " جزیره ای از چمن بر روی برکه " می‌باشد. جزیره متحرک چملی از قطعه بزرگی " نی " با ریشه‌های به هم پیوسته و چسبیده و بدون ارتباط با زمین بر روی آب شناور مانده ، تشکیل شده است.

این جزیره که بر روی آب معلق وشناور است دارای پوشش گیاهی کاملا مطلوب و مناسبی می‌باشد که حتی در سرمای هوای فصل زمستان سر سبزی خود را از دست نمی‌دهد.این جزیره در 17کیلومتری شمال شرقی شهرستان تکاب و ۳ کیلومتری شرق روستای بدرلو ، با ارتفاع حدود 2340 متر از سطح دریا بر روی تالابی به شکل بیضی در ابعاد نسبی۱۰۰ متر در ۵۰ متر قرار دارد. همچنین چملی با ساحل کناری تالاب حدوداً 5/1 متر و در بعضی جاها حدوداً 7 الی 8 متر فاصله دارد. چمن متحرک 80متر مربع وسعت دارد.

چملی گول به صورت یک نیم قوس کمانی می‌باشد و کاملاً از تالاب جدا است ؛ کارشناسان هنوز علتی برای شناور بودن و همچنین حرکت کردن این قطعه چمن بیان نکرده اند اما برخی از آنان معتقدند که این جاذبه فوق العاده حاصل حرکت وضعی زمین است و عده ای دیگر معتقدند که چمن متحرک ، ناشی از عوامل طبیعی و وزش باد ، پدید آمده است.برای مشاهده حرکت جزیره باید کمی حوصله کرد ، زیرا که ...

مشاهده کامل متن در زمان کوتاه محسوس نیست و باید منتظر باد بود. جالب است که بدانید یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد جزیره این است که با وزش باد یا تکان‌های خاص ، به جهات مختلف تغییر مسیرداده و حرکت می‌کند ، سپس در کنار گوشه ای از تالاب پهلو می‌گیرد.گفتنی است این جزیره متحرک یکی از مهمترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری آذربایجان غربی و از کم نظیرترین پدیده‌های ایران و حتی جهان ، محسوب می‌شود ؛ و همچنان رازی سر به مهر به شمار می‌رود.منبع : http://www.

delgarm.comfa.wikipedia.orghttp://www.

naghdonline.irwww.yjc.irhttp://www.

iranview.com.