اطلاعات بیشتر


نام مکان:
موزه نقده
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
نقده

معرفی نامه

موزه شهرستان نقده در مساحتی بالغ بر 600 متر مربع در سال 1379 افتتاح و فعالیت خود را به عنوان موزه باستان شناسی منطقه آغاز کرد , ساختمان موزه در دامنه تپه و در مجاورت یک مجموعه تفریحی قرار گرفته است .شهرستان نقده ( منطقه سولدوز ) از دیرباز محل سکونت انسان‌ها بوده و سابقه سکونت در این منطقه به 8000 سال قبل باز می‌گردد . بررسی‌های انجام گرفته توسط خانم ماری ویت ( از اعضای هیئت حفاری مشترک ایران و آمریکا در تپه حسنلو ) بر روی تپه حاجی فیروز ( در 8 کیلومتری شمال شرقی نقده ) نشانگر سکونت انسانهای عصر نوسنگی در این تپه می‌باشد .این موزه دارای یک سالن نمایش می‌باشد که ویترین‌های آن چوبی و به دو گونه تلفیق با ستونها و دیوار سالن نمایش طراحی شده است .

اشیاء به نمایش گذاشته شده شامل دو بخش می‌باشد: بخش اول مربوط به اشیاء قبل از میلاد مکشوفه از تپه حسنلو است که عبارتند از انواع سفالینه‌ها در اشکال و رنگهای مختلف ، اشیاء مفرغی متنوع مانند شیرها ، سنجاق‌ها و ... ، آجرهای لعابدار ، اشیاء تزئینی و مهرها و ظروف شیشه ای .

بخش دوم موزه مربوط به اشیاء سایر مناطق مانند سکه‌های اشکانی ، ساسانی و سکه‌های ادوار اسلامی ، سفالینه‌های کتیبه دار به خط کوفی ، انواع مهر ، اشیاء تزئینی و آلات جنگی می‌باشد .منبع:http://sulduzkhabar.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=10&pageid=501&newsview=204197http://3hezar.

ir/site/builing/754http://www.ordup.com.