اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار سولک
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
ارومیه

معرفی نامه

روستای سولک در دره‌های عمیق و تپه‌های سرسبز نوار مرزی ایران و ترکیه قرار گرفته و به واسطه کوه هایی که تا اواسط تابستان معمولا پوشیده از برف هستند و نیز چشمه سارهای طبیعی که از دل کوهها سرچشمه می‌گیرند از سرچشمه‌های اصلی رود روضه چای هستند که بعد از طی مسافتی نسبتا طولانی به دریاچه ارومیه می‌ریزد.روستای سولک یکی از مناطق دیدنی شهرستان ارومیه است و میان دو روستای دربند و انبی در منطقه موانا واقع است. معروفیت این روستا بواسطه وجود آبشاری نسبتا بلند در انتهای آن است که در فصول پربارش از کیلومترها دورتر هم می‌شود تماشایش کرد.آبشار سولک در فاصله چهل کیلومتری غرب شهرستان ارومیه در انتهای یک دره پر آب و دیدنی در محل روستای سولک، خودنمایی می‌کند.

دره زیبای منتهی به آبشار، دره هفت کانی یا هفت چشمه نام دارد که آب روستای سولک و آبشار آن را تامین می‌کند. آب آبشار در ماه‌های گرم سال برای مصارف کشاورزی از بالا دست آن قطع شده و نمای زیبای آبشار را کم رنگ می‌کند ولی در فصل بهار زیبایی این نگین طبیعت موانا به اوج می‌رسد. آبشار اصلی این دره با حدود یک ساعت کوهپیمایی در بالادست آبشار اولیه جلوه بیشتری دارد ولی مسافران و خانواده‌ها به همان آبشار اولیه رضایت می‌دهند و از مواهب طبیعت آن لذت می‌برند. طبیعت زیبای منطقه موانا بیشتر متاثر از ریزآبه‌های جاری از قلل ستاره لوند، دره وش و کوه‌های ترگور .

..مشاهده کامل متن است.سولک یکی از مهمترین مسیرهای کوهنوردی در این منطقه و محل مناسبی جهت ایجاد کمپ‌های سیاحتی و پناهگاه‌های کوهستانی می‌باشد.

منبع:http://ostan-ag.gov.ir/tabid/807/articleType/ArticleView/articleId/26159/-----2.aspxhttp://targavar.

mihanblog.com/post/30http://www.abharnews.ir/http://www.

gunaz.tv/?id=2&vmode=1&sID=37323&lang=2.