اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کلیسای سیر ارومیه
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
ارومیه

معرفی نامه

بناهای مذهبی اعم از مساجد، امام‌زاده‌ها، حسینیه‌ها، خانقاه‌ها و مزارها به دلایل مختلف از جمله معنوییت حاکم بر آنها، سابقه تاریخی، شیوه معماری، کارکردهای فرهنگی، اجتماعی و علایق مذهبی و دینی مردم ایران زمین از گذشته اهمیت خاصی داشته است. نمونه‌های این مظاهر هنر معنوی و دینی در آذربایجان‌غربی نیز فراوان است. کلیسای سیر (مارسرگیز) در دامنه کوه سیر ارومیه واقع شده و زیارتگاه عموم مسیحیان است.این کلیسا از زمان ساسانیان به دستور زنی بنام شیرین احداث گردیده است.

نام اصلی این کلیسا مارسرگیز است و در 5 کیلومتری جنوب‌غربی شهر ارومیه نزدیک تفرجگاه بند قرار دارد. مارسرگیز از کلمه مار به معنی حضرت یا صاحب و سرگیز لغت یونانی سن جرج می‌باشد که در واقع محل دفن مارسرگیز است. این کلیسا که زیارتگاه مسیحیان می‌باشد با توجه به سبک معماری و مندرجات کتب مورخین آشوری‌ها بنائی است مربوط به دوره قبل از اسلام که در زمان خسروپرویز به مناسبت غلبه ایرانیان به رومیان توسط زوجه‌اش شیرین ساخته شد. این بنا یکی از آثار سنگی استان بوده و تمام دیوارها و سقف آن را با سنگ‌های نامنظم به صورت بسیار ماهرانه و در نهایت استحکام ساخته‌اند بنا از دو قسمت تشکیل یافته است.

وی در خصوص قسمت‌های داخلی این بنا، افزود: این کلیسا شامل ورودی نسبتاً کوتاه و سالن اول نیایش و محراب و اطاق‌های اطراف آن است و قسمت بعدی سالن دیگری ...مشاهده کامل متن است که به موازات سالن اول و اطاق‌های کوچکی که به پشت محراب ارتباط دارند قرار گرفته است.

نمای داخلی هر دو سالن ساده بوده و با اندود گچ پوشانده شده و رنگ آمیزی گردیده است. پوشش سالن‌ها به صورت طاق و گهواره‌ای و به فرم نیم بیضی و یادآور معماری دوره باستان می‌باشد. در قسمت پشت ساختمان کلیسا و متصل به آن فضای کوچکی قرار دارد که شامل یک اطاق و دخمه‌ای در زیر آن است که به منزله چله خانه کلیسا محسوب می‌شود. منبع: http://isna.

ir/http://fa.wikipedia.org/http://www.farsnews.

com/.