اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار بدلان ( قیزیل چیر )
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
خوی

معرفی نامه

آب سرچشمه آبشار بدلان از شکافی به داخل یک گودال یا محل غار مانندی به ارتفاع 35 متر سرازیر می‌شود. آبشار بدلان در شهرستان خوی به "چیر" و "قزل چیر" موسوم است. در کنار آبشار غار کوچکی قرار دارد که از کنار آن معبر تنگی شما را به بالای آبشار می‌رساند که رودخانه آبشار در آن جاری است. درختچه‌های کوچکی در کنار آبشار روییده است که زیبایی خاصی به آن می‌بخشد.

دسترسی به آبشار از طریق جاده ارتباطی شهرستان خوی به روستای بدلان امکانپذیر است.آبشار بدلان (قیزیل چیر)، خوی در 21 کیلومتری شهرستان خوی و 5 کیلومتری روستای بدلان واقع شده است. آبشار زیبا و شگفت انگیز بدلان در دامنه کوه اورین خوی از جاذبه‌های سحرانگیز طبیعت این منطقه از استان آذربایجان غربی است. اهمیت گردشگری و توریستی آبشار بدلان از مدت‌ها پیش مورد توجه ایرانگردان و مسافران این منطقه قرار گرفته است که حضور رو به رشد گردشگران در این منطقه شاهدی برای این موضوع است.

مناظر دل نواز و روح انگیز طبیعی اطراف دشت خوی نیز، به آبشار بدلان، جلائی بیشتر بخشیده و آن را دیدنی‌تر کرده است. شایان ذکر است قبلاً آب ورودی این آبشار از روزنه ای به قطر 6 متر ریزش میکرد ولی بعلت جاری شدن سیل خسارتهایی به سقف این آبشار وارد شد ، بطوریکه در اثر ریزش و فرو ریختن قسمتی از سقف تالار آبشار ، مسیر ریزش آبشار تغییر کرده و آب از ضلع شرقی دیواره این تالار ریزش ...

مشاهده کامل متن میکند و باعث شده که این مسیر پر از سنگلاخ و ورود و خروج بداخل تالار آبشار به سختی ممکن گردد ولی آنچه که مهم است ، این خلقت الهی توانسته با تحمل شرایط دشوار و سخت طبیعت در طول سالیان متمادی ، کماکان جذابیت خود را حفظ نماید و برای جلوگیری از تخریب و فرسایش دیواره این آبشار نیاز است از قسمت بالای آن ، مسیر آب را مجدداً به حالت اولیه برگرداند و با لایروبی مسیر جریان آب را طوری تنظیم کرد که به وسط تالار بریزد تا جلوه زیبای این آبشار محفوظ بماند.در مسیر بستر این آبشار، روستاهای سبز و خرمی به نام روستای پسک و بدلان قرار دارند که سرسبزی و طراوت طبیعت شان گردشگران را به وجد می‌آورد. این منطقه از نظر شرایط اقلیمی و آب و هوا در ردیف پر باران‌ترین و حاصلخیزترین روستاهای شهرستان خوی است.منبع :http://khabarfarsi.

com/ext/3209315http://azarnegah.ir/index.aspxfa.wikipedia.

org/wiki.