اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه شکار ممنوع تالاب سه کانیان
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
بوکان

معرفی نامه

این دشت در 15 کیلومتری شمال شرقی بوکان و در محور بوکان به میاندوآب قرار دارد. این دشت دارای 5 روستا به نام‌های سه کانیان، کانی علی گرده، کانی سور، کانی قلا و ارمنی بلاغی است. حیات وحشاین دشت نیز یکی از مناطق جوجه‌آوری میش‌مرغ‌ها محسوب می‌شود. دشت‌های سوتا، حمامیان وسه کانیان شهرستان بوکان زیستگاه پرنده نادرمیش مرغ است.

میش مرغ که در زبان محلی 'چه رگ' نامیده می‌شود، پرنده‌ای از خانواده 'هوبرگان' است که در دشت‌های وسیع بی‌درخت، زمین‌های استپی و کشتزارهای پهناور حبوبات و علفزارها زندگی می‌کند.این پرنده دارای گردن و پاهایی کشیده، بالها و منقار پهن و پرهای رنگارنگ است و روی زمین لانه‌سازی می‌کند. میش مرغ در فصل بهار در هر دوره، دو تا چهار تخم می‌گذارد که پس از 25 تا 27 روز جوجه‌ها به دنیا می‌آیند. میش مرغ یکی از بزرگترین پرندگان ایران است و از نظر شکل و جثه شباهت زیادی به بوقلمون دارد.

در گذشته این پرنده به صورت پراکنشی در شمال غرب کشور زیست می‌کرد، اما هم اکنون، بوکان به آخرین پناهگاه این پرنده نادر در کشور تبدیل شده است. میش مرغ، پرنده نادری است که درفهرست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از جمعیت و منابع طبیعی قرار دارد و مشاهده 33 قطعه از این پرنده در دشت‌های بوکان امید تداوم حیات این گونه مهاجر را تقویت کرده است. پوشش گیاهیپوشش غالب گیاهی این منطقه پوشش مرتعی است. گونهای گیاهی .

..مشاهده کامل متن منطقه شامل خوشخوراک و گون‌کتیرا، یونجه‌وحشی، چاودار، انواع‌گلابی وحشی، زالزالک، ارجنگ و بلوط، کنگر وحشی، گل‌کاغذی و گون‌های خوش‌خوراک و گون کتیرا، پسته وحشی ( بنه )، بادام وحشی، زالزالک را می‌توان ذکر کرد.منبع :vazeh.

comhttp://www.doe.ir/www.artakava.

com.