اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای خوجین
استان:
اردبیل
شهرستان:
خلخال

معرفی نامه

روستای خوجین ، نام روستایی در 3 کیلومتری شهرخلخال ، واقع شده در منطقه کوهستانی با ارتفاع 1900 متر از سطح دریا با مناظری بسیار دیدنی در جنوب استان اردبیل است. وسعت این روستا بیش از 6550هکتار است که از این مقدار حدود 650 هکتارش زمین آبی و باغات میوه می‌باشد و حدوداً 900هکتار زمین کشاورزی از نوع دیم می‌باشد و بیش از 500 هکتارش از مراتع تشکیل شده است. این روستا از طریق جاده آسفالته با شهرخلخال به فاصله 3 کیلومتر ، از شهر اردبیل به فاصله 90 کیلومتر و با شهر هشتپر از طریق جاده زیبای اسالم به خلخال 75 کیلومتر و نیز از طریق جاده شاهرود با ماسوله ارتباط دارد.روستای خوجین به علت قرارگیری در ارتفاعات از نظر وضع آب و هوا ، سرد می‌باشد ، بخصوص در تابستان به دلیل وجود کوه‌های تالش که مانع نفوذ آب و هوای مرطوب به این منطقه می‌شود ، این روستا هوایی خنک دارد.

خوجین با کوه‌ها و نوار مرزی استان گیلان که جنگل‌های وسیع و سرسبز می‌باشد همجوار است و همین سبب باعث گشته تا خوجین دارای مناطق دیدنی همچون چشمه ازناو ، رودخانه بیوک چای ، آبشار کمرخونی ، منطقه فنارود ، باغ‌های خوجین ، تپه باستانی خوجین و کوه‌های خوجین باشد.خوجین چهار محله به نام‌های خالیران ، محله بالا ، محله القلی و محله پایین دارد و از جمله عوامل پیدایش این روستا ، موقعیت طبیعی مناسبش چه از نظر تأمین آب مورد نیاز برای کشاورزی و چه از نظر شیب طبیعی مناسب جهت کشت و زراعت ، ساختن مسکن و بناهای دیگر و نیز قرارگرفتن این روستا در مسیر ارتباطی گیلان و بخش امامرود نام برد. روستای خوجین یکی از مناطقی بوده که در آن داد و ستدهای منطقه از 50 سال پیش به جهت بهرمند بودن این روستا از بانک ، شهربانی و اداره دارایی ، رونق داشته است. دومین مدرسه شهرستان خلخال نیز در این روستا با نام " مدرسه میرعماد خوجین " تاسیس شده است.

همچنین این روستا در محدوده بخش مرکزی از نظر جمعیت نیز پس از خلخال در رتبه دوم قرار دارد. ساکنان آن 750 خانوار هستند که به عبارتی 4300 نفر جمعیت این روستا را تشکیل می‌دهند.جدا از آثار طبیعی و زیبایی‌های بکر خوجین ، این روستا دارای آثار تاریخی و میراث فرهنگی از جمله امامزاده عبدالله ، امامزاده حضرت قاسم ، مسجد جامع ، مسجد عبدالله ، مسجد امام زمان (عج) ، عباسیه ، بقعه شیخ دانیال ، حمام قدیمی خوجین نیز می‌باشد که از جاذبه‌های دیگر این روستا به شمار می‌روند.روستای خوجین متشکل از دو بافت قدیمی و جدید می‌باشد.

باقت قدیم روستا در سمت شمال شرقی خوجین ، و بافت جدید در سمت غرب روستا واقع شده است. همچنین بافت جدید 6خیابان اصلی آسفالته را دارا است .گفتنی است یکی از علمای بزرگ این روستا به نام " آیت اله ملا صالح " ، که مرجع بوده اند ، در زمان تاجگذاری " نادرشاه افشار " در دشت مغان ، جزء مدعوین و نماینده شهرستان خلخال در این مراسم حضور داشته اند. از دیگر علمای بزرگ این روستا می‌توان به " شیخ وهابصالحی " اشاره کرد که ایشان شاگردان زیادی را تربیت نموده و از جمله نویسندگان و اهل قلم نیز بودن و جزو علمای مورد احترام آذربایجان و اهالی منطقه خلخال به شمار می‌رفتند.

منبع : http://www.irna.irhttp://www.iranvillage.

irhttp://khoojin2.mihanblog.comhttp://khoojin4.mihanblog.

comhttp://www.khujin.blogfa.comhttp://www.

khujin.loxblog.comhttp://www.khujin.

mihanblog.com.