اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مقبره سردار بوکان
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
بوکان

معرفی نامه

این بنا در شهر بوکان در داخل پارک عمومی قرار گرفته است و مربوط به دوره قاجاریه می‌باشد . زیربنای مقبره در سطح 198 مترمربع بوده است و دارای یک گنبد مرکزی ، ایوان و دو دهلیز در طرفین می‌باشد . مصالح بکار رفته در بنا در قسمت پی از سنگ لاشه بصورت تفلیسی و دیوارها و گنبد و طلقها از آجر چهارگوش می‌باشد ، در ضلع جنوبی که ورودی بنا را تشکیل می‌دهد ، ایوانی با 2 ستون سنگی قرار گرفته است که زیبایی خاص به مجموعه داده است. مقبره مذکور مدفن خانواده سردار عزیز خان مکری داماد امیر کبیر و فرمانده کل قشون ناصرالدین شاه می‌باشد که مورد توجه امیر کبیر بوده است.

بنای مذکور با معماری سنتی یکی از آثار قدیمی ارزشمند بوکان می‌باشد در ضلع جنوبی که ورودی بنا را تشکیل می‌دهد، ایوان با دو ستون سنگی قرار گرفته که زیبایی خاصی به مجموعه بخشیده است. صحن مقبره در همان سمت جنوبی است پس از آن ایوان با دو ستون سنگی و دو نیم ستون سنگی چسبیده به دیوارهای دهلیز دو طرف واقع شده اند. راه صعود به پشت بام در مرکز بنا و طریق همین ایوان میسر است.در گوشه صحن اتاق چهار ضلعی کوچکی که احتمالا به عنوان انبار ساخته شده است .

اتاق مقبره به صورت چهار ضلعی بوده و دارای چهار طاق جناغی در چهار طرف با گنبد مرکزی آجری بروی آن می‌باشد.درون مقبره علاوه بر قسمت‌های جانبی آن، شامل یک اتاق مرکزی است که قبر سردار و وابستگانش درون آن ...

مشاهده کامل متن قرار گرفته است. اتاق مقبره کاملا از آجر بنا شده در چهار طرف آن ئچهار قوس با طاق جناغی یا نوک تیز قرار گرفته است که با ایجاد گوشواره هایی ساده در بین انها گنبدی کوچک و مدور بر فراز آنها قرار گرفته است؛خود گنبد نیز با آجر بنا شده است.به علت احترام خاص مردم، این مکان اغلب مورد بازدید اهالی بوکان قرار می‌گیرد.منبع :fa.

wikipedia.orgsroshboukan.blogfa.comhttp://kanipress.

rozblog.com/.