اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تالاب قوپی بابا علی
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
مهاباد

معرفی نامه

تالاب قوپی بابا علی با ویژگیهای طبیعی و پرندگان خاص خود در میان مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست یکی از تالابهای مهم منطقه مهاباد محسوب گشته، در لیست تالابهای مهم بین‌المللی کنوانسیون رامسر قرار دارد و از بهترین زیستگاه پرندگان آبزی و کنار آبزی بشمار می‌رود. این تالاب در کیلومتر 35 و عمق 5/2 کیلومتر جاده ترانزیتی مهاباد - میاندوآب و در نزدیکی قریه قوپی بابا‌علی قرار گرفته است. وسعت آن 1000 هکتار می‌باشد.میزان املاح آن از غلظت بالایی برخوردار است بطوریکه در سالهای 1353 و 1354 مقدار زیادی نمک بعد از خشک شدن تالاب برداشت می‌گردید، البته در حال حاضر مقدار نمک آن کمتر گردیده است.

تالاب قوپی بابا‌علی دارای دیپلم افتخار از سازمان ملل متحد "یونسکو" است و پرندگانی نظیر اردک سرسبز، حنایی، آنقوت، انواع غاز وحشی، تنجه و ... در آن زیست می‌نمایند.

تالاب قوپی باباعلی در 30 کیلومتری شمال مهاباد واقع شده است.راههای دسترسیاز طریق جاده مهاباد به میاندوآب و آبادی گپی قابل دسترسی است .امکان جذب گردشگری با توجه به زیبایی اطراف تالاب و سهل الوصول بودن آن و حضور پرندگان در فصول مختلف سال امکان جذب گردشگران طبیعت دوست وجود دارد .عوامل تهدید این تالاب در طی سالهای خشکسالی کاملا خشک شده بود ولی در طی 3سال گذشته با افزایش بارندگی‌ها و همینطور انحراف آب یک کانال زهکش به آن محددا احیا شده .

..مشاهده کامل متن است و در حال حاضر از وضعیت نسبتا مطلوبی برخوردار می‌باشد .چرای دام شکار بی رویه و تصرف زمینهای اطراف از عوامل تهدید تالاب می‌باشند .

منبع :www.irna.ir/www.isna.

ir/qopibabaali.blogfa.com http://www.kurdpress.

com/.