اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار خرپاپ
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
پیرانشهر

معرفی نامه

آبشار خرپاپ در میان جنگل‌های پردانان شهرستان پیرانشهر و در مرز استان‌های آذربایجان غربی و کردستان واقع شده است. شهرستان پیرانشهر، واقع در استان آذربایجان غربی و در فاصله 129 کلیومتری جنوب شهرستان ارومیه قرار دارد. جنگل‌های سرسبز و خوش آب و هوای پردانان در 22 کیلومتری جنوب پیرانشهر و بر سر راه جاده پیرانشهر به سردشت واقع گردیده است که جاری بودن رودخانه دائمی و خروشان پردانان که یکی از سرچشمه‌های اصلی رود زاب کوچک است بر زیبایی آن افزوده است.این جنگل‌ها که تا برف‌های دائمی کوه‌های مرزی ایران و عراق امتداد دارند توجه هر طبیعتگردی را به سوی خود جلب می‌کند.

کوهها جنگلها دره‌ها و رودهای منطقه پیرانشهر دست در دست هم داده اند تا با به نقش کشیدن تابلوهایی زیبا و بی بدیل از طبیعت، تحسین هر بیننده ای را از این نقاش توانا برانگیزند. یکی از این مناظر زیبا و بی نظیر آبشار خروشان و پر آب خرپاپ است که در میان جنگل‌های سر سبز پردانان جاری می‌باشد. خرپاپ در زبان کوردی به معنی جای قشنگ و زیبا و دارای آب فراوان می‌باشد. این آبشار زیبا که در بین کوهستان‌های شهرستان پیرانشهر واقع شده است.

مردم محلی این منطقه را بنام (زه ویان) می‌شناسند. کوههای پوشیده از درختان جنگلی و پوشش گیاهی و عبور رودخانه ای عظیم و پر آب، این منطقه از کردستان را به یکی از زیباترین نواحی ایران تبدیل کرده است.هر چند طبیعت این منطقه ..

.مشاهده کامل متن پس از جنگ ایران و عراق آسیب زیادی دیده است اما با گذشت این سال ها، اثرات جنگ کمتر شده و هنوز می‌توان طبیعت بکر و سرسبز را در مرزهای غربی ایران زمین دید...

وجه تسمیه آبشار خرپاپ(Kharpap):خرپاپ در زبان کردی معنای مستقلی ندارد اما به نظر می‌آید این کلمه تغییر شکل یافته کلمه دیگری باشد چرا که خر(Khr) با خ ساکن به جایی گفته می‌شود که آب جمع شده و گذر می‌کند.منبع :www.shnobas.iraltaysulduz.

blogfa.comkhabarontime.ir.