اطلاعات بیشتر


نام مکان:
زرینه رود
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
شاهین‌دژ

معرفی نامه

رودخانه زرینه‌رود (جغاتو) نام رودی است در شمال غربی ایران که در جنوب شرقی استان آذربایجان غربی قرار دارد.رودخانه زرینه رودشاهین دژ با طول 230 کیلومتر یکی از طویل‌ترین و پرآب‌ترین رودهای شمال غرب کشور می‌باشد که از کوههای چهل چشمه در سقز سرچشمه می‌گیرد و پس از گذر از شهرستان‌های بوکان، تکاب، شاهین دژ و میاندوآب در جنوب دریاچه ارومیه ضمن تشکیل یک دلتای وسیع به عرض حدود 10 کیلومتر در مراتع باتلاقی تالاب قره قشلاق به دریاچه ارومیه می‌ریزد. در طول این مسیر چندین رودخانه فصلی از جمله خورخوره، ساروق، هولاسو، هاچه سو، محمود آباد، آجرلو و لیلان چای نیز به زرینه رود ملحق می‌شوند.سد مخزنی شهید کاظمی در بوکان و سد انحرافی نوروزلو در میاندوآب برای کنترل سیلاب‌های این رودخانه و مصارف کشاورزی و صنعتی بر روی زرینه رود احداث گردیده اند.

سد شهید کاظمی یکی از بزرگترین سدهای شمال غرب می‌باشد که از نظر ارتفاع تاج از سد ارس نیز بلندتر می‌باشد. سد شهید کاظمی در فاصله 70 کیلومتری و سد نوروزلو در 15 کیلومتری شهر میاندوآب قرار گرفته اند.در گذشته سیلاب‌های ناشی از این رودخانه روستاهای زیادی را در بر می‌گرفت. در دورهٔ سلطهٔ مغولان در ایران این رودخانه را با نام مغولی «چغنو» یا «جغتای» بر گرفته از نام پسر دوم چنگیزخان به خاطر خروشان بودن آن می‌نامیده‌اند و امروزه به زبان محلی به آن چیغاتو (جَغَتی - جَغَتو) .

..مشاهده کامل متن می‌گویند.حاشیه زیبای این رودخانه امروزه جزو نقاط گردشگری شاهین دژمحسوب می‌شود که پذیرای ساکنین و مسافران در ایام مختلف سال می‌باشد.

هم اکنون امکانات تفریحی، ماهی گیری و شنا در بخش‌های مختلف این رودخانه وجود دارد اما بر کسی پوشیده نیست که با سرمایه گذاری در حاشیه این رودخانه درشاهین دژمی توان آن را به قطب گردشگری منطقه تبدیل کرد و برای بسیاری از مردم منطقه امکان اشتغال فراهم نمود.رودخانه زرینه رود زیستگاه انواع آبزیان از جمله ماهی کپور، ماهی سفید، ماهی اسپیله و زردماهی و … می‌باشد.منبع :http://tabriz.irib.

ir/http://www.shahinpayam.ir/.