اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده غریب حسن
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
ارومیه

معرفی نامه

امامزاده غریب حسن یکی از اماکن متبرکه شهرستان ارومیه است که در کنار روستاهای برهانلو و قورشالو واقع شده است. فاصله این دو روستا از مسیر دسترسی به آن - جاده ارومیه به اشنویه - 2/5کیلومتر و از شهر ارومیه 6 کیلومتر می‌باشد.این امام‌زاده با توجه به روایات وارده و استعلام صورت گرفته از سوی هیئت امنا، از نوادگان امام زین‌العابدین(ع) بشمار می‌آیند. متن استعلام صادر شده از سوی دفتر استعلام سادات بر روی ضریح نصب گردیده است.

نکته‌ای که در محتوای این استعلامیه دیده می‌شود بکارگیری واژه « قریب » به جای «غریب » می‌باشد. امّا در محاورات مردم منطقه اصطلاح امامزاده « غریب حسن » به جای « قریب حسن » کاربرد داشته و بر این باورند که ایشان در این منطقه تنها و غریب افتاده و به شهادت رسیده است.در گذشته آرامگاه غریب حسن ساختمان کوچکی بود که حدود60 متر مربع زیربنا داشته است. این بنا در سه ضلع دارای دو پنجره و در ضلع شرقی دارای یک پنجره در وسط و دو در ورودی در طرفین آن بوده است.

سقف بنا بوسیله شیروانی مسقف و طاق زیرآن با آجر پخته و گچ ساخته شده بود.آرامگاه دارای ضریح نبوده و تنها حصار چوبی دور قبر را احاطه کرده بود. صندوقچه‌ای نیز در کنار درب ورودی تعبیه شده بود تا زائران نذورات نقدی خود را درون آن بیاندازند. در سال 1370ش ضریح فلزی با رویه نقره ای رنگ به ابعاد 1/5در 2 متر در اصفهان ساخته شده بود نصب گردید .

..مشاهده کامل متن و در سال 1382 ضریح کنونی در اصفهان ساخته و بجای ضریح پیشین نصب شد.جبهه اصلی نمای خارجی بنا در ضلع شمالی قرار گرفته و از ظاهری کاملاً متقارن برخوردار است.

بنای امامزاده دارای پلا نی مستطیل شکل به ابعاد 26/15×26/80 متر از چهار بخش : هسته اصلی، میانسرا، موتورخانه و اتاق کنترل تشکیل شده است.گنبد این بنا از نوع پیازی و روکش آن از ورق آلومینیومی آبکاری شده طلایی می‌باشد ، بلندای آن 11/80 متر و دارای 12 نورگیر فلزی است که دور تا دور ساقه گنبد در فاصله‌های معین تعبیه شده است بلندای ساقه 80/1 متر است.مناره‌های امامزاده در ضلع شمالی به بلندای 21 متر ساخته شده که پایه و بخشی از ساقه مناره‌ها تا بلندای 5/4 متر در اتاق‌های مجاور میانسرا قرار گرفته، راه ورودی مناره‌ها نیز از همین اتاق‌ها است.ضریح مطهر ترکیبی ازچوب با روکش نقره ای و طلایی و استیل مشبک به ابعاد 2×3 مترو بلندای آن بدون احتساب پایه و تاج ضریح 2/25 متر و پایه ضریح از سنگ گرانیت سیاه به بلندای 20 سانتی متر است.

منبع:http://www.yjc.ir/http://www.emamzadegan.

ir/http://www.negahmedia.ir/.