اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تالاب بورالان
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
ماکو

معرفی نامه

تالاب بورالان شهرستان ماکو از تالاب‌های مهم آذربایجان غربی است که با 250 هکتار مساحت و چشمه‌های آب گرم به عنوان یکی از زیستگاه‌های اصلی و زمستان گذران 64 گونه پرنده، دارای اهمیت زیست محیطی است.تالاب با ارزش بورالان در منطقه کوه‌های آرارات و در مرز ایران و ترکیه واقع شده است. تالاب‌های بورالان دارای آب دایمی بوده و از جمله مناطق زیبای شهرستان ماکو می‌باشد. بورالان منطقه ای است واقع در نقطه صفرمرزی ایران و ترکیه، با 68 هزار هکتار وسعت که علاوه بر ترکیه با جمهوری نخجوان و ارمنستان هم، مرز مشترک دارد.

بورالان دشتی پهناور بوده که 32 روستا و هزار و 410 خانوار روستایی و عشایری را با نزدیک به صد هزار واحد دامی که تقریبا بیش از سه برابر توان اکولوژیک مراتع است در خود جای داده است. در ایام گذشته این منطقه به بهشت گمشده آذربایجان معروف بوده است. این منطقه در دامنه کوههای آرارات قرار دارد که وجود این رشته کوهها باعث گردیده چشمه ای زلال که نشات گرفته از دامنه این کوهها میباشد پدیدار گردد که معروف به چشم ثریا است. بورالان ماکو به علت موقعیت اقلیمی و توپوگرافی خاص به عنوان تنها منطقه بیابانی آذربایجان غربی شناسایی و در حال حاضر با معضل فرسایش بادی و حرکت شن‌های روان مواجه شده و این مسئله مشکلات عدیده ای را برای روستائیان و راههای مواصلاتی منطقه ایجاد نموده است.

اما در پس همه این زیبایی‌ها چهره ...مشاهده کامل متن زشت و خشن دشت‌های لخت وعاری از پوشش گیاهی هم هویدا است.

این دشت می‌توانست به واسطه چشمه پرآب (چشمه ثریا)که سرشاخه رودخانه ارس است و تالاب‌های متعددی که در فصول مختلف سال پذیرای پرندگان است و مجاورت با کوه‌های پوشیده از برف آرارات در خاک ترکیه و حضور عشایر و روستاهای متعدد با فرهنگ‌ها و آداب و رسوم‌های مختلف و بالاخره همسایگی با سه کشور بیگانه ، یکی از قطب‌های گردشگری ایران بویژه توریسم طبیعت باشد. اما افسوس که این همه زیبایی که آن روز ما دیدیم تنها یکی دو ماه از سال است و بیشتر روزهای سال بورالان و بیش از 1400 خانوار روستایی و عشایر با مشکلاتی از قبیل هجوم شن‌های روان مواجه هستند. بورالان، دشت پهناوری است که 32 روستا و 1410 خانوار روستایی و عشایری را با نزدیک به یکصد هزار واحد دامی که تقریبا بیش از 3 برابر توان اکولوژیک مراتع است ، در خود جای داده است بورالان نزدیک به 160 هزار هکتار وسعت دارد که تنها 68 هزار هکتار آن در خاک ایران است که در حال حاضر این وسعت از عرصه‌های منطقه بورالان ماکو در معرض تهدید شن‌های روان قرار دارد که باید چاره‌ای اساسی برای این امر اندیشیده شود.متاسفانه پدیده شن‌های روان از سال‌های دهه 70 به دلیل عوامل انسانی، چرای بی رویه دام و شرایط خاص جغرافیایی منطقه در اثر وجود سنگ‌های بازالتی و وجود تندبادهای شدید به همراه بارش باران‌های فصلی در منطقه اتفاق افتاده و اثرات این پدیده هنوز هم در منطقه قابل مشاهده است.

حدود سه هزار سال پیش گدازه‌های آتشفشانی ناشی از فوران رشته کوه‌های آرارات تاثیرات نامطلوبی بر این منطقه به جا گذاشت و به دنبال آن هوازدگی و فرسایش خاکی و بادی و چرای بی‌رویه دام، امروز پدیده شن‌های روان را در منطقه ایجاد کرده‌است.منبع :http://www.negahmedia.ir/.