اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای دیزج
استان:
آذربایجان غربی
شهرستان:
ارومیه

معرفی نامه

روستای دیزَج مَرگِور که به کردی دزا مرگور خوانده میشود نام روستایی در دهستان مرگور از توابع شهرستان ارومیه است.روستا دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و کیلومترها اطراف انرا باغهای سیب گلابی هلو و سایر میوه‌ها احاطه کرده است.این روستا که در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی شهر ارومیه قرار گرفته امروزه به صورت یک شهرک درآمده است و حدود ۱۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد و تقریباً همه اهالی آن را کردهای کرمانج تشکیل می‌دهندکه دارای قدمت زیادی است. در این روستا که الان به یک شهرک تبدیل شده و پرجمعیت‌ترین روستا در منطقه سیلوانا به حساب می‌آید در آن یکشنبه بازار نیز بر پا می‌شود.

این روستا در دامنه‌های کوهستان دالامپر(Dalampar) واقع شده است و یکی از مسیرهای عمده برای صعود به این کوهستان می‌باشد.شغل اصلی مردم این روستا را کشاورزی، دامداری و تجارت تشکیل می‌دهد. از مکان‌های مذهبی آن می‌توان به مزار «شیخ عبدالقادر گیلانی‌زاده» و مسجدی با همین نام و قلعه قدیم دیزج که قدمت آن به حدود ۲۰۰۰ سال قبل برمی گردد که اکنون در ۲۰۰ متری شمال مسجد جامع قرار گرفته است اشاره کرد.این روستا مردمی بسیار خون‌گرم و مهمان نواز داردکه از شاخصه‌های آن به حساب می‌آید و از روستاهای بسیار زیبا به حساب می‌آید.

از شخصیت‌های مهم آن می‌توان به شیخ عبالله گیلانی،دکتر وهاب سلیمانی (از نخبه‌ها و نابغه حال حاضر علم سلولهای بنیادی)، دکتر سید عزیز ...مشاهده کامل متن گیلانی (معاون امور خارجه ملا مصطفی بارزانی)، دکتر امین عبداله زاده فرد (عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه)، حاتم دعاخوان (اولین مربی خلبان ایرانی آموزش دیده در آمریکا )، دکتر ناصح عبداله زاده فرد (مدرس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه)، دکتر محمدامین دانشور (استادیار دانشگاه) احمد نزهت‌زاده (نویسنده و روشنفکر)، دکترمحمد جودت، محمد لطیف شیردل (معاون دانشگاه فنی سنندج) و .

.. اشاره کرد. منبع:fa.

wikipedia.orghttp://www.tasnimnews.com/.