اطلاعات بیشتر


نام مکان:
بقعه شیخ منصور خزایی دشتستان
استان:
بوشهر
شهرستان:
دشتستان

معرفی نامه

بقعه شیخ منصور خزایی در روستای زیارت شهرستان دشتستان واقع شده است . این اثر مربوط به دوره تیموریان است . تبار امامزاده علا الدین منصور معروف به شیخ منصور خزایی با هشت واسطه به امام علی االنقی (ع) می‌رسد . شیخ منصور خزایی به دنبال دشمنی خلفای عباسی با اولاد حضرت علی (ع) به همراه 100 نفر در زمان خلافت ابومحمد حسن ، سی و سومین خلیفه عباسی به ایران حرکت می‌کند .

او پس از ورود به زیارت و مواجه شدن با محاصره والیان و حاکمان عباسی که از سوی خلیفه دستور گرفته بودند ، کشته و در همان روستا به خاک سپرده شد . بقعه و بارگاه این امامزاده در زمان امیر تیمور لنگ گورکانی و توسط معماران سمرقندی ساخته شده است . این بقعه بنایی مستطیل شکل با گنبدی پلکانی بر فراز آن است که از قسمت زیرین تا بالا از تعداد پلکان‌ها کاسته شده و یک پله در راس هرم کم شده است . در محل این مقبره کتیبه ای سنگی متعلق به قرن هشتم هجری که نیاکان این امامزاده بر روی آن نوشته شده ، موجود است .

لازم به ذکر است در اثر زلزله‌ای که در این منطقه اتفاق افتاده بود، 90 درصد مسجد و گنبدخانه این بنا تخریب شده بود که مرمت‌گران بوشهری بقعه تخریب‌شده منصور خزایی را بازسازی کردند.منابع :http://www.chn.ir/http://fa.

wikipedia.org/wik.