اطلاعات بیشتر


نام مکان:
غار چهل‌خانه ( غار چله خانه )
استان:
بوشهر
شهرستان:
دشتستان

معرفی نامه

آدرس : 27 کیلومتری شهر برازجان - 7 کیلومتر بعد از شهر سعدآباد (شمال شهر سعدآباد) - رشته کوه مشرف به رودخانه شاپورغار چهل خانه واقع در شهر سعدآباد از توابع بخش سعدآباد شهرستان دشتستان یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.در شمال سعدآباد دشتستان بوشهر رشته کوهی است که مشرف به رودخانه شاپور است . در ارتفاعات این کوه تعدادی اطاق شبیه به غارهای صخره ای و حجاری شده دیده می‌شود که یک مجموعه‌ی بسیار زیبا را تشکیل می‌دهند . اندازه‌های داخلی آن‌ها در ابعاد گوناگونی است .

به دلیل ضعف نوع جنسیت سنگ کوه بر اثر عوامل طبیعی و فرسایش مثل سیل دچار تخریب شده است . ورودی این دخمه به شکل ذوزنقه بوده و در داخل آن طاقچه هایی در اشکال مختلف تعبیه شده است . طبق کارشناسی‌های مختلف به عمل آمده این مجموعه یکی از مراکز ادیان بوداگری در روزگار گذشته بوده ولی به علت اینکه ادیان غیر ملی مانند بودایی در ایران پیشرفتی نداشته اند و این دین در ماوراالنهر و خراسان و بلخ به طور مختصر رایج بوده احتمال صدق چنین نظری ضعیف است . اما با توجه به اشراف آن به رودخانه و قرار گرفتن چهره آن به سمت مخاور احتمال بیشتری وجود دارد که یکی از مراکز ادیان رسمی و ملی ایران در عهد ساسانیان باشد .

نظر دیگری که می‌توان اظهار کرد کاربری این مجموعه به عنوان آسایشگاه ، قلعه فراموشی و یا نگهداری متهمان سیاسی ...مشاهده کامل متن است .

مع الوصف این آثار نیازمند به تحقیقات و مطالعه گسترده‌تری جهت روشن شدن کاربرد واقعی و زمان احداث آن است.منابع: wikipedia.org - golshn12.blogfa.

com.