اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تنگ فاریاب
استان:
بوشهر
شهرستان:
دشتستان

معرفی نامه

روستای تنگ فاریاب از توابع بخش ارم شهرستان دشتستان در 75 کیلومتری شمال برازجان قرار دارد . این روستا در 12 کیلومتری غرب شهر تنگ ارم و در محدوده کوه کیسگان واقع است و یکی از روستاهایی است که دارای ظرفیت‌های بالا در جذب گردشگر است.بخش ارم شهرستان دشتستان با دارا بودن جاذبه گردشگری و تاریخی یکی از مهم‌ترین قطب‌های گردشگری این استان محسوب می‌شود که در منطقه کوهستانی در فاصله 155کیلومتری شرق بوشهر واقع است. وجود چشمه شیرین و گوارا، باغ و بوستان‌ها و مرکبات، کوه‌ها و تپه‌های سرسبز و پوشیده از درختان بنه کوهی، کلخنگ، بادام کوهی (الوک) و انواع گیاهان دارویی، وجود چندین آسیاب قدیمی در روستای تنگ فاریاب از جاذبه‌های زیبا و منحصر به فرد این روستا است.

این روستا دارای باغ‌های فراوان و زیبایی است که باعث تصفیه هوا و به وجود آوردن یک آب و هوای همیشه دلنشین شده است,راه این روستا آسفالت است و به خاطر همین معمولا،مخصوصا در ایام عید نوروز به شدت شلوغ می‌شود.احداث خانه‌های روستایی روی کوه‌های اطراف این روستا از چشم اندازهای زیبای این روستا است.فاریاب معرب پاریاب است. پاریاب (پا روی آب) به معنی زمینی است که به وسیله آب قنات یا رود آبیاری می‌شود.

این نام نشان از قدمت تاریخی این روستا دارد,در ایران شمار بسیاری روستا وجود دارد که بخشی از نام آنها از فاریاب درست شده است. روستاهای فاریاب، رودفاریاب ...

مشاهده کامل متن و تنگ فاریاب در استان بوشهر، فاریاب، چنارفاریاب، تنگ فاریاب و دشت فاریاب در استان فارس، فاریاب در استان کرمان، فاریاب و فاریاب کوهیج و فاریاب سنگوییه در استان هرمزگان از جمله نقاطی هستند که این گونه نامیده شده‌اند.در بیشتر این مناطق، آسیاب‌های فراوانی نیز وجود داشته که نشان می‌دهد در قدیم این روستاها نقاط استراتژیکی برای تهیه آرد بوده‌اند.سرچشمه رودفاریاب در تنگ فاریاب و در فاصله نه کیلومتری روستا واقع شده است. تنگ فاریاب نزدیک سه کیلومتر طول دارد, سرتاسر این تنگ زیبا از باغات لیمو و نخل پوشیده شده است, این زیبایی‌های طبیعی از آنجا اهمیت دوچندان پیدا می‌کنند که در استان گرم و خشک بوشهر واقع شده‌اند.

قرار گرفتن روستا در بین کوه ها، درختان و باغ‌های فراوان، چشمه و آب‌های جاری باعث شده این روستا به روستای ˈهدف گردشگریˈ تبدیل شود.در روستای تنگ فاریاب، زیبایی و سرزندگی باغ‌ها در هوای دلنشین بهاری باعث آرامش خاصی برای گردشگران می‌شود که این روستا را نسبت به دیگر مناطق متمایز کرده است.منبع:http://pgnews.ir/showcontent.

aspx?xtP7OmADf2syi9N9zrZ05g==http://tnews.ir/news/537313649061.htmlایرناhttp://tangeram.persianblog.

ir/post/13/http://asiyo.ir/.