اطلاعات بیشتر


نام مکان:
رود فاریاب
استان:
بوشهر
شهرستان:
دشتستان

معرفی نامه

رود فاریاب نام روستایی در شهرستان دشتستان در 60 کیلومتری برازجان و در استان بوشهر و نزدیک به خط مرزی با استان فارس است. شاید کمتر روستایی در جنوب ایران به زیبایی روستای رود فاریاب باشد؛ طبیعت منحصر بفرد این روستا، آن را به یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی جنوب ایران تبدیل کرده است. این روستا از جنوب به شهر تنگ ارم و از شمال به دهکده جمیله و از غرب به کوهای سر به فلک کشیده گیسکان و از شرق به کوهای کلشاخ محدود شده است.رودفاریاب منطقه ٔکوهستانی است و هوایی گرم دارد,آب آن از چشمه تأمین می‌شود و محصولش غلات و خرما و مرکبات و میوه، و شغل اهالی زراعت و باغبانی و دامداری و صنایع دستی از قبیل گلیم و قالیبافی است.

این روستا دارای یک مرکز بهداشتی، یک کتابخانه، دو مدرسه ابتدایی، دو مدرسه راهنمایی، و دو دبیرستان است.رودخانه رودفاریاب که از کوهای گیسکان سرچشمه گرفته و پس از گذر از دهکده تنگ فاریاب موجب ایجاد طبیعت زیبای منحصر بفردی در تنگ فاریاب گشته و پس از گذر از تنگ فاریاب و ایجاد باغها در مسیر خود از آبشار رودفاریاب سرازیر و پس از گذر کیلومترها به رودخانه دالکی متصل می‌شود.فاریاب معرب پاریاب است, پاریاب (پا روی آب) به معنی زمینی است که به وسیله آب قنات یا رود آبیاری می‌شود. این نام نشان از قدمت تاریخی این روستا دارد.

در ایران شمار بسیاری روستا وجود دارد که بخشی از نام آنها از فاریاب ...مشاهده کامل متن درست شده است.

روستاهای فاریاب، رودفاریاب و تنگ فاریاب در استان بوشهر، فاریاب، چنارفاریاب، تنگ فاریاب و دشت فاریاب در استان فارس، فاریاب در استان کرمان، فاریاب و فاریاب کوهیج و فاریاب سنگوییه در استان هرمزگان از جمله نقاطی هستند که این گونه نامیده شده‌اند.در بیشتر این مناطق، آسیاب‌های فراوانی نیز وجود داشته که نشان می‌دهد در قدیم این روستاها نقاط استراتژیکی برای تهیه آرد بوده‌اند,در روستای رودفاریاب نیز بقایای سه آسیاب وجود دارد.منبع:http://tangeram.persianblog.

ir/http://www.ettehadjonoub.ir/fa/posts/39154http://www.irna.

ir/fa/Photo/2800582/http://www.tabnak.ir/.