اطلاعات بیشتر


نام مکان:
جزیره گرم ( اُمّ‌الکُُرم )
استان:
بوشهر
شهرستان:
بوشهر

معرفی نامه

جزیره اُمّ‌الکُُرم، یا جزیره گُرم از جزایرخالی از سکنه استان بوشهر در خلیج فارس می‌باشد.این جزیره در نزد بومیان به جزیره گُرم مشهور است و دلیل این نامگذاری وجود درختان حرا در ساحل روبروی آن است که نزد اهالی به گُرم مرسوم است. از طرفی بعضی منابع اجمالاً گرم را جداگانه در شمار جزایر کوچک ، با مساحت کمتر از یک کیلومتر در زمان مد، این منطقه می‌دانند.با این حال اینطور به نظر می‌آید که گرم از ملحقات جزیره ام‌الکرم بوده باشد که دلیل مد گاه از آن جدا می‌شود .

آنچه به واقعیت نزدیکتر است اینکه نام اصلی جزیره گُرم بوده که توسط دریانوردان عرب به سیاق عربی ام‌الگرم درآمده است.این جزیره غیر مسکونی در فاصله صد و چهل کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر و در یک و نیم کیلومتری سواحل دهستان و بخش بردخون از توابع شهرستان دیر در جنوب غرب روستای مل‌گنزه و دروداحمد و مشرق جزیره نخیلو واقع شده است که صیادان از آن به عنوان پایگاهی برای صید ماهی استفاده می‌نمایند. شکل این جزیره به صورت نیم دایره می‌باشد که ضلع محدب آن به سمت جنوب است و سطح آن پوشیده از ماسه‌های ریزدانه نرم با بقایای صدف هامی باشد. این جزیره دو کیلومتر طول دارد و عرض آن حدود دویست متر می‌باشد.

مساحت این جزیره در حدود سیصد و هشتاد مربع است. این جزیره یک تا دو متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در فاصله هشت کیلومتری از جزیره نخیلو قرار گرفته که آب و هوایی گرم و مرطوب دارد.جزیره گرم دارای تپه‌های شنی و گیاهان شورپسند است که محل زیست پرندگان بومی مانند: کاکایی اگرت، حواصیل خاکستری، باکلان و سلیم خرچنگ خور و پرندگان مهاجر زمستان گذران می‌باشد.منابع:http://www.

iew.ir/http://iraniczm.pmo.ir/http://fa.

wikipedia.org/vista.ir.