اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آب انبار قوام
استان:
بوشهر
شهرستان:
بوشهر

معرفی نامه

آب‌انبار‌ها یکی از شاهکارهای معماری سنتی و بومی ایران به شمار می‌آیند که به‌عنوان یکی از بناهای عام‌المنفعه از منزلت و جایگاه فراوانی در فرهنگ و تمدن ایران زمین برخوردار بوده است و تقریبا در سراسر ایران (حتی در برخی شهرهای شمالی مانند ساری و گرگان) هم پراکنده است.یکی از این آب انبار‌ها قوام نام دارد که از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.ساختمان آب انبار قوام در محوطه بازی در کنار خیابان خلیج فارس قرار گرفته است. آب انبارقوام با معماری شگفت انگیزی در کنار دریا در دوره قارجاریه احداث شده و قدمتی 150 ساله دارد.

در گذشته آب شرب مردم بوشهر از این آب انبار تامین می‌شده است. اسکلت اصلی و تاق آن از سنگ‌های رسوبی خیلی مقاوم با سه دهانه ستون بندی به وسیله 4 ‏تاق پوشیده شده است. 2 ‏متر از آب انبار خارج از زمین و 60/2‏متر در زیرزمین قرار دارد. داخل آب انبار با پوششی ساروج خیلی مقاوم ساخته شده است.

در نمای خارجی به فاصله معینی پنجره هایی به ابعاد 90*120سانتی متر تعبیه ‏شده است که از داخل با شبکه ای از سنگ پوشیده شده است.هم اکنون کاربری این بنا به سفره خانه سنتی تغییر پیدا کرده است.منبع:http://lianshahr.ir/http://bushehriha.

com/http://vista.ir/http://www.mehremihan.ir/.