اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مدرسه سعادت بوشهر
استان:
بوشهر
شهرستان:
بوشهر

معرفی نامه

مدرسه سعادت یا مدرسه سعادت مظفری مربوط به دوره قاجار می‌باشد که در بوشهر، خیابان امام، روبروی میدان معلم قرار گرفته است. این مدرسه در سال هزار و دویست و هفتاد و هشت شمسی به سبک جدید آموزشی تاسیس شد که از نظر تاریخی مادر مدارس جنوب ایران می‌باشد. بافت مدرسه سعادت همچون بافت مرکزی شهر بوشهر زیبایی خیره کننده‌ای دارد.این مدرسه ابتدا به وسیله احمدخان دریابیگی حکمران وقت بوشهر و بنادر خلیج فارس و عمانات در مرکز بوشهر و نزدیک حسینیه که به برحه کازرونی‌ها معروف است تأسیس شد.

در ابتدای کار، مرحوم دریابیگی، خانۀ "حاج محمد حسین صفر" را که در مرکز بوشهر و نزدیک حسینیه قرار داشت، به جهت تشکیل مدرسه اجاره می‌کند و آقای محمد باقر بهبهانی را که مدت‌ها منشی تجارتخانۀ ملک التجار بود، با مرحوم میرزا حسین فاضل اهرمی متخلص به معتقد، و میرزا علی، و میرزا آقا دلال شیرازی را به سرپرستی و ارشاد بیست تن از کودکان دشتی و تنگستان، وامی‌دارد و اینان مدرسه‌ای را به شکل مکتب‌خانه در دو اتاق خانۀ ذکر شده بر روی گلیم تشکیل داده و در اولین مرحله، قرائت جزو اول قرآن را به کودکان یادشده آموزش می‌دهند. این کودکان عموما تهیدست و بی‌سرپرست بودند، به همین دلیل علاوه بر فراگرفتن درس، اطعام و نگهداری نیز می‌شدند.بعد از آقای محمد باقر بهبهانی، آقایان شیخ محمدحسین سعادت و برادرش شیخ عبدالکریم سعادت از معلمین اولیه بودند. .

..مشاهده کامل متن به جهت کمک‌های نقدی مظفرالدین شاه که به درخواست دریابیگی صورت گرفت، این مدرسه به سعادت مظفری مشهور شد.چند سالیست که سالروز تأسیس مدرسه سعادت به عنوان روز بوشهر جشن گرفته می‌شود.

منابع :http://fa.wikipedia.org/http://artbushehr.ir/http://www.

nasimjonoub.com/http://iranshahrpedia.ir/.