اطلاعات بیشتر


نام مکان:
جزیره تهمادو
استان:
بوشهر
شهرستان:
دیر

معرفی نامه

جزیره تهمادو یا جبرین از جزیره‌های غیر مسکونی ایرانی در خلیج فارس است.این جزیره در مجاورت سواحل بخش بردخون شهرستان دیر قرار دارد و فاصله آن تا بردخون حدود 13 کیلومتر است. این جزیره به شکل مستطیل بوده و دارای طول 12 کیلومتر و عرض 5 کیلومتر می‌باشد. آب و هوای این جزیره گرم و مرطوب و در حال حاضر خالی از سکنه است و زیستگاه پرندگان دریایی می‌باشد.

این جزیره با نام‌های دیگری همچون تَهمادو و تَهمادون نیز شناخته می‌شود. این جزیره مستطیلی شکل به موازات ساحل دریا قرار دارد. در شمال تنها ۱۵۰ متر با ساحل فاصله دارد و محیط مناسبی برای تخمگذاری پرستوها و دیگر پرندگان است. منشا آن رسوبی و گونه غالب گیاهی آن را درختچه ( تهما ) تشکیل می‌دهد.

نوعی بوته شور پسند بنام محلی (منگک) که استفاده خوراکی دارد در آن یافت می‌شود. شهرستان دیر در 50 کیلومتری شمال غرب بندر طاهری از شهرستان کنگان واقع است. شهر بندری دیر مرکز شهرستان دیر در 208 کیلومتری شهر بوشهر قراردارد و دارای بندرگاه خوب با عمق کافی آب، برای لنج‌ها , دارای بازار، کاروان سرا و چند نخلستان و تعدادی چاه کم عمق آب شیرین است. جنس خاک این منطقه قلیایی است و به همین علت گیاهان نمی‌توانند مواد مورد نیاز خود را جذب نمایند.

کمی رطوبت زمین، حرارت زیاد هوا و کمبود مواد آلی نیز مزید بر علت شده‌است. وجود توده‌های نمکی سبب شور شدن آبهای روان گردیده‌است. ..

.مشاهده کامل متن ناهمواریهای این منطقه جزء نواحی پست زاگرس جنوبی‌اند که ارتفاع آنها نسبت به زاگرس بلند، کمتر و قوس و چین‌ها نیز بسیار ملایم و به تدریج به طاقدیس و ناودیس‌ها ختم می‌شود.آب وهوای منطقه در بیشتر ایام سال گرم ومرطوب در کنار ساحل گرم وخشک در فواصل دور‌تر از ساحل می‌با شد. زمستان این شهرستان مشابه هوای بهاری استانهای سردسیر کشور می‌باشد.

منبع:http://www.yjc.ir/http://khabarpu.com/http://www.

persiangulf.tv/.