اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده محمد نوربخش
استان:
تهران
شهرستان:
شمیرانات

معرفی نامه

آدرس : تهران، بخش کن، دهستان سولقان، ده پایین، کوچة امامزاده.بقعة امامزاده محمدنوربخش در دهستان سولقان قرار گرفته است. این بقعه، به دلیل موقعیت خاص مکانی از لحاظ آب و هوا و جذابیت صحن و بقعه، در ایام تعطیل و نیز در فصل تابستان زائران بسیاری داردمحمد نوربخش از طرف پدر منسوب به امام زین العابدین علیه السلام و از طرف مادرمنسوب به امام موسی کاظم علیه السلام استسید محمد نوربخش در نیمة شعبان سال 759 هـ ق/ 1357 م در شهر قائن از ایالت قهستان، پا به عرصه وجود گذاشت. از سن هفت سالگی به آموختن و حفظ قرآن کریم پرداختاز همان کودکی تحت تعلیم یکی از استادان خوب قائن قرار گرفت.

سپس به حوزة علمیة خراسان رفت. در خراسان بود که فاضلی زبردست گردید.کتیبه‌ای به خط نستعلیق که شامل خلاصه‌ای از زندگینامه امامزاده می‌باشد و در بقعه موجود است.این بقعه تقریباً در بالاترین قسمت دهکدة سولقان قرار گرفته است ودر ضلع جنوبی آن ساختمان‌های مسکونی دهکده در سراشیبی قرار دارد و، از آنجا که جادة امامزاده داوود از بالای دهکده سولقان می‌گذرد، ازاین جاده گنبد، مناره و بقعه به خوبی دیده می‌شود.

طرح فعلی بقعه از یک حرم و یک ایوان تشکیل شده که ایوان ورودی در جنوب شرقی حرم قرار گرفته است. رواقی نیز در کنار ایوان دیده می‌شود. در داخل حرم چهار ستون در میانة فضا دیده می‌شود که گنبد بقعه روی آن قرا رگرفته است. قبر اصلی .

..مشاهده کامل متن نیز در فاصلة بیناین چهار ستون است.http://www.

emamzadeha.ir/farsi.