اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده سید ابراهیم و سید اسماعیل (ع)
استان:
تهران
شهرستان:
ری

معرفی نامه

آدرس : تهران-شهرستان ری ، بخش کهریزک ، بزرگراه بهشت زهرا ، خیابان دکتر حکیم زاده ، روستای قلعه شیخامامزاده ابراهیم و اسماعیل از فرزندان امام موسی کاظم علیه السلام هستند.بقعة امامزادگان ابراهیم و اسماعیل در شهر ری و در روستای قلعه شیخ قرار گرفته است . این بقعه دارای مساحت زیادی است و اهالی شهر ری و کهریزک به زیارت آن می‌آیند . در گذشته ، سنگ نوشته ای در بقعه وجود داشته که قدمت بقعه را به هشت صد یا به قولی هزار و دویست سال می‌رسانید قبل از بازسازی بقعه این سنگ مفقود شده است .

این امامزادگان از گذشته به نام امامزاده قلعه شیخ معروف بوده اند . همچنین چون خاک این امامزاده خاصیت ضد آبله داشته ، در گذشته ، که مردم بیشتر دارای گله بوده اند ، برای درمان گوسفندان خود از خاک امامزاده استفاده می‌کرده اند ، به همین دلیل این مکان به امامزاده آبله نیز معروف بوده است .روستای قلعه شیخ در جنوب تهران و از توابع شهر ری است . بهترین راه دسترسی به امامزاده از طریق بزرگراه بهشت زهرا – کهریزک و روستای قلعه شیخ است .

برای رفتن به زیارتگاه باید از وسایل نقلیه استفاده کرد .بقعه بر روی تپه ای در ضلع شمالی روستا شده است و در سطح بالاتری نسبت به محیط پیرامون خود قرار دارد همچنین در اطراف آن زمین‌های بایر و کشاورزی وجود دارد ، در نتیجة از فاصلة آن زمین‌های بایر و کشاورزی وجود دارد ، در نتیجه از فاصلة چند کیلومتری نمای بقعه دیده می‌شود .بنای بقعه شامل شبستانی است که گنبد خانه در وسط آن قرار گرفته است . دور این شبستان رواقی هشت ضلعی دیده می‌شود .

دومناره نیز در محدودة رواقها و در جنوب شبستان قرار گرفته اند . بنا در میان صحنی بزرگ قرار دارد که قسمتی از آن قبرستان است . مساحت بنا پانصد و هشتاد و چهار هزار و سی و شش متر مربع است . ارتفاع نمای رواق‌ها تا روی سکوی بنا حدود پنج متر و ده سانتی متر و ارتفاع شبستان تا روی سکو پنج متر و نود سانتی متر است .

سنگ مرمر ، چوب ، فولاد ، شیشه ، آجر و کاشی از جمله مصالح استفاده شده در این بنا هستند .دور تا دور امامزاده حصار کشیده شده و تنها ورودی آن در ضلع جنوبی قرار گرفته است ، هیچ دری برآن نصب نیست . این ورودی حدود پنج متر ارتفاع دارد .در اطراف صحن درخت‌های کاج و توت دیده می‌شود .

دور تا دور صحن ، دیواری آجری به ارتفاع یک متر و پنجاه سانتی متر کشیده شده است. در ضلع غربی صحن ، چهارده پله هریک به ارتفاع بیست سانتی متر قرار دارد ، که از طریق آن وارد بقعه می‌شوند . در غرب صحن نیز بوستان امامزاده قرار دارد .نماهای مختلف بنا در واقع نمای بیرونی رواق هشت ضلعی بناست .

رواق‌ها و بنای بقعه بر روی سکویی قرار دارند ، که ارتفاع آن به اندازة سه پلو بالاتر از سطح پیرامون است .این مقبره در آثار ملی و شاخص آثار ثبت شده است.http://www.emamzadeha.

ir/farsi.