اطلاعات بیشتر


نام مکان:
موزه عکسخانه ( عکسخانه شهر )
استان:
تهران
شهرستان:
تهران

معرفی نامه

آدرس : میدان هفت تیر - خ بهار شیراز - میدان بهار شیرازموزهٔ عکسخانه یا عکسخانهٔ شهر، یکی از موزه‌های استان تهران است. این موزه که در میدان هفت تیر واقع شده‌است، بدست سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و با کوشش بهمن جلالی ساخته شده‌است. در این موزه تاریخچه‌ای از عکس، تجهیزات عکاسی و..

. برای تماشای بینندگان قرار گرفته‌است.موزه عکسخانه شهر وابسته به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، نخستین موزهٔ تخصصی کاربردی در ایران و خاورمیانه می‌باشد که در اردیبهشت ماه ۱۳۷۴ در فضایی با مساحت ۲۵۰ مترمربع ساخته شد. این موزه شامل بخش‌های گوناگونی است که به اقتضای شرایط فضائی موجود برای فعالیتهای عکسخانه در نظر گرفته‌شده‌است .

از جمله اهداف عکسخانه گردآوری و عرضهٔ کتابهای منتشر شده در حوزه عکاسی است و در حال حاضر با تهیه عنوان‌های جدید کتابهای فارسی و لاتین عضو جدید نیز میپذیرد. لابراتوار چاپ عکس و ظهور فیلم همه روزه با هماهنگی قبلی از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۵:۳۰ در اختیار دانشجویان و علاقمندان قرار می‌گیرد.شامل بخش نمایشگاهی ,دوربینها , وسائل و ابزار قدیمی عکاسی است که قدمت برخی از این وسائل به بیش از صد سال می‌رسد و به طور دائم در معرض دید دوستداران عکاسی قرار دارد.عکسخانه در راستای اهداف خود اقدام به گردآوری و برپایی نمایشگاههایی از عکسهای قدیمی و معاصرمی نماید.

عکسهای قدیمی برای شناساندن گوشه هایی ...مشاهده کامل متن ازتاریخ تصویری ایران و نمایشگاه عکسهای معاصرنیزجهت معرفی عکاسان پیشکسوت و جدید برگزار می‌گرددشاید هنوز عکاسانی که سرشان را زیر پارچه‌ای که روی دوربین قرار داشت پنهان می‌کردند مشغول به کار باشند، همچنین نمونه‌های سالم از دوربینهای دستی کداک و آکفا که تنها در آفتاب عکس می‌گرفت احتمالاٌ هنوز در جاهایی در گوشه انبار اشیای متروک خاک می‌خورد.

اما دیگر فیلمی برای آنها ساخته نمی‌شود که بتوان کرد و خاکشان را پاک کرد و به کارشان انداخت. در عکسخانه شهر، نخستین موزه دائمی از این نوع در ایران، جعبه‌های عظیم و سه پایه‌دار عکاسان حرفه‌ای نسلهای پیش و هزاران وسیله دیگر به تماشا گذاشته شده است.منبع :http://www.iranphotomuseum.

com/http://fa.wikipedia.org/wiki/http://cafetehroon.blogfa.

com/cat-20.aspxhttp://www.allmuseums.com/picture_museums.

html.