اطلاعات بیشتر


نام مکان:
موزه علی اکبر صنعتی
استان:
تهران
شهرستان:
تهران

معرفی نامه

آدرس : میدان امام خمینیعلی‌اکبر صنعتی (۱۲۹۵ - ۱۳ فروردین ۱۳۸۵) نقاش و مجسمه‌ساز ایرانی. «او تنها هنرمند ایرانی است که دو موزه به نامش ثبت شده‌است: موزه صنعتی (کرمان) و موزه صنعتی (تهران) یا همان موزه هلال‌احمر در میدان توپخانه تهران.»صنعتی یکی از مجسمه‌سازان قدیمی عصرجدید ایران است او شاگرد ابوالحسن‌خان صدیقی بود. صنعتی تا پایان عمر عضو پیوستهٔ فرهنگستان هنر ایران باقی ماند.

علی اکبر صنعتی یکی از کودکان پرورش یافته پرورشگاه صنعتی کرمان است‌. او که از آغاز به نقاشی علاقه‌مند بود، به مدرسه کمال الملک وارد گردید و پس از 12 سال موفق به اخذ دانش‌نامه لیسانس شد. وی پس از فراغت از تحصیل به کرمان رفت و به تربیت 40 تن از کودکان پرورشگاهی پرداخت که بعضی از آنان اکنون از نام آوران کشورند. در 1325 موزه‌ای ساخت و آن را به شیر و خورشید واگذار کرد.

موزه دیگری در 1330 در خیابان کالج دایر کرد که تمام آثار آن را خود ساخته بود. این موزه بعدها به میدان راهآهن منتقل شد. صنعتی در طول 62 سال کار خود، نزدیک به 1000 نگاره و 400 مجسمه خلق کرد. صنعتی از نخستین مجسمه سازان و نقاشان واقع‌گرای دوره معاصر و بنیان‌گذار نخستین موزه آثار خبری معاصر است‌.

جالب‌ترین قسمت این موزه کوچک و قدیمی‌، مجسمه گروهی از زندانیان سیاسی سلسله پهلوی است که توسط استاد به تصویر کشیده شده است‌. این مجسمه عظیم درست در مرکز موزه ...

مشاهده کامل متن قرار گرفته است‌. مجسمه فردوسی‌، سعدی‌، مسیح مصلوب‌، دهخدا، کمال الملک‌، کریم‌خان‌زند، جواهر لعل نهرو، مهاتما گاندی‌، لوئی پاستور، ملک الشعرای بهار، شاه عباس و مجسمه عظیم نادرشاه افشار چشم‌گیر هستند. این موزه همه روزه به جز تعطیلات رسمی آماده پذیرایی است و ورودیه این موزه تماماً به سازمان هلال احمر تعلق می‌گیرد.منبع :http://fa.

wikipedia.org/wikihttp://www.allmuseums.com/.