اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خانه ارشادی
استان:
اردبیل
شهرستان:
اردبیل

معرفی نامه

اردبیل از جالب‌ترین نقاط تاریخی کشور محسوب می‌شود و بناها و سایت‌های تاریخی و همچنین خانه‌های قدیمی زیادی در آن وجود دارد که با زیبایی هایش می‌افزاید.خانه‌ی ارشادی یکی از خانه‌های قدیمی و زیبای اردبیل است ، این خانه‌ی تاریخی در خیابان کاشانی ، کوچه اوچدکان واقع شده است. خانه ارشادی باقیمانده ای از یک خانه بزرگ اربابی می‌باشد که در دوره‌های مختلف تفکیک ، تخریب و نوسازی گردیده است.این بنا در اواخر دوره قاجار ساخته شده است و از بدو احداث دارای کاربری مسکونی بوده و از نظر تزئینات معماری و سبک ساخت یکی از بناهای زیبای شهر اردبیل است.

این بنا را در دوران پهلوی دوم به عنوان مدرسه به آموزش و پرورش واگذار نموده اند.این بنا از نظر سازه ای با مصالح بنایی اجرا شده است ، دارای پی‌های سنگی پر شده با ملات ماسه – آهک و دیواره‌های بیرونی آجری و داخل خشتی می‌باشد. ازاره جداره‌های بیرونی بنا از چهار ردیف سنگ بازالت سیاه تیشه ای با تراش دستی ، تشکیل یافته که با قرنیزه ده سانتی متری از همان جنس پوشش داده شده است.دیوارهایی که بر روی این ازاره‌ها قرار گرفته اند از آجر ۲۰×۲۰ سنتی با ملات ماسه – آهک میباشد که با طاق نماها ، مقرنس‌های گچی ، در و پنجره‌های چوبی و شیشه‌های رنگی مزین گشته اند.

پوششی که در سقف استفاده شده بصورت طاقهای آجری ، پوشش تخت با تیرهای چوبی و گنبدهایی که با مقرنس‌های گچی تزئین ...مشاهده کامل متن یافته اند ، می‌باشد.

بخاری‌های دیواری که در شاه نشین قرار دارند ، در و پنجره‌های چوبی ترکیب یافته با شیشه‌های رنگی بصورت طرح‌های اسلیمی و همچنین طاق نماهای گچی – آجری حیاط از دیگر تزئینات موجود در خانه ارشادی هستند .بنا در بخش شاه نشین ، اتاقهای جانبی و همچنین دو ورودی دارای تزئینات گچی بصورت قاب بندی و مقرنس‌های گچی می‌باشد که مقرنسها صرفاً جنبه تزئینی و پرکنندگی دارند.خانه ارشادی اردبیل در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شماره‌ی ثبت ۶۶۸۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد.منبع:http://ardabil.

irib.irhttp://www.chn.ir/http://www.

mehrnews.com/.