اطلاعات بیشتر


نام مکان:
بوستان پردیس بانوان
استان:
تهران
شهرستان:
تهران

معرفی نامه

آدرس : سه راه افسریه-ضلع جنوب غربی میدان افسریه-ضلع شمال بوستان آزادگاناین بوستان در جنوب شرقی تهران و در محدوده منطقه 15 شهرداری واقع شده است. مساحت کل بوستان 27 هکتار بوده و دارای یک ورودی اصلی در ضلع جنوبی می‌باشد.معماری این بوستان ترکیبی از سبک ایرانی و مدرن است ، سطح بوستان با استفاده از دو محور اصلی متقاطع به چهار بخش تقسیم شده که در محل تقاطع این دو محور آبنمای مرکزی استقرار یافته است. دور تا دور بوستان دو مسیر جداگانه تندرستی (سنگفرش) و دوچرخه سواری (آسفالت) احداث شده است.

امکانات و تجهیزات- سازه ورودی بوستان به نحوی طراحی و احداث شده است که از خارج به داخل بوستان دید نداشته و در بخش مرکزی آن مکانی برای انتظار در نظر گرفته شده است .- مجموعه ورزشی در منتهی الیه غربی محور افقی واقع شده و دارای استخر بزرگسالان و کودکان ، سونای خشک و بخار ، جکوزی ، سالن بسکتبال ،‌والیبال و ...

.. بوده و در بخشی از طبقه دوم آن اتاق آفتاب در نظر گرفته شده است.- ساختمان اداری و نگهداری وسایل مراجعه کنندگان- ساختمان حراست- زمین فوتبال ، فوتسال ، تنیس و بدمینتون در فضای باز- ساختمان کرایه دوچرخه- ساختمان گلخانه جهت آموزش وپرورش گل و گیاه- ساختمان رستوران- ساختمان کتابخانه و سالن کنفرانس در منتهی الیه شرقی محور افقی بوستان که طبقه همکف آن کتابخانه و سالن کنفرانس بوده و نیم طبقه فوقانی به تالار تشریات اختصاص یافته است.

- آمفی تئاتر روباز- خانه سلامت و مهدکودک جهت نگهداری از کودکان همراه با اجرای برنامه‌های آموزشی که به منظور ایجاد امکان استفاده مادران از کاربری‌های بوستان و ارائه خدمات مشاوره خانوادگی احداث و راه اندازی شده است .- زمین اسکیت و بازی کودکان که در دوطرف مهدکودک واقع شده اند- دریاچه مصنوعی به وسعت7000 مترمربع که دارای امکان قایقرانی بوده ودراطراف آن آلاچیقهایی با طرح روستایی تعبیه شده است- محوطه کمپینگ که در بخش شمال غربی بوستان در زیر درختان قدیمی موجود طراحی و احداث گردیده و یک آبنمای طولی مرکزی با استفاده از قلوه سنگ در طول آن اجرا شده است- چهار دستگاه سرویس بهداشتی هریک دارای 5 چشمه که یکی از آنها ویژه استفاده معلولین طراحی شده است.قریب به 20 هکتار از مساحت کل این بوستان به فضای سبز اختصاص یافته که حدود 280000 گیاه شامل 54 گونه درخت ، درختچه و گیاهان بوته ای و فصلی فْـآسازگار با شرایط آب و هوایی تهران در آن کاشته شده است. گونه‌های گیاهی شاخص آن شامل صنوبر ، توت نرک ، توت کاکوزا ،‌بید مجنون ، بید فری ، زبان گنجشک ، سرو لاوسون ، کوئل روتریا ، اقاقیا نرک ، سرو خمره ای ، سنجد ، زیتون ، زالزالک ، زیتون تلخ ، زرشک قرمز ، پیراکانتا ، یاس شیرازی ، یاس هلندی ، ارغوان ، توری ، ابریشم ایرانی و مصری ، یاس زرد ، به ژاپنی ، انواع رز و .

....

... می‌باشند .

آبیاری فضای سبز توسط یک حلقه چاه با توان آبرسانی 230 مترمکعب در ساعت به انجام می‌رسد.این بوستان در تیرماه 1388 همزمان با میلاد حضرت زهرا (س) افتتاح گردید.http://parks.tehran.

ir/default.aspx?tabid=92&ArticleId=925.