اطلاعات بیشتر


نام مکان:
بوستان آب و آتش ( بوستان حضرت ابراهیم )
استان:
تهران
شهرستان:
شمیرانات

معرفی نامه

آدرس : خیابان آفریقا نرسیده به چهارراه جهان کودک و در انتهای کوچه ژوبین قرار گرفته است .بوستان آب و آتش یا بوستان حضرت ابراهیم یکی از بوستانهای متفاوت و زیبای شهر تهران با مساحتی بالغ بر ۲۴۰۰۰ مترمربع و دارای امکانات تفریحی مختلف همچون پل ابریشم ،فانوس دریایی،لانه کبوتر،کالسکه‌رانی،برج آتش ،آلاچیق مراسم نقاله خوانی، فضای بازی با آب و همچنین دارای تجهیزاتی مانند چهار برج آتش و چادری ۷۰۰ متری با روی گردان ۳۷۰ نفری می‌باشد که همه روزه میزان بسیاری از گردشگران از تهران و شهرهای دیگر کشور است.این پارک دارای ۲ در ورودی نیز هست که یکی از اتوبان شهید حقانی و دیگری از کوچه کنار بوستان؛ در ضلع غربی آن که دالانی با سقفی چوبی است و در تابستان با گل و گیاه پوشیده می‌شود وبسیار زیبا و دلنشین است.بوستان حضرت ابراهیم دارای چهار برج آتش است ، که هجمه هایی از آتش را تا ارتفاع 8-6 متر شعله ور می‌سازد و آب جاری که از آن به بیرون می‌آید را تا ارتفاع 10 متر، که با موزیکال همراه است به هوا پرتاب می‌کند.

آتش هایی که از این برجها بیرون می‌آید با هیجان بسیاری همراه است و این مراسم هر شب بعد از نماز مغرب و عشا اجرا می‌شود.این بوستان خواهر خوانده بوستان طالقانی نیز نامیده میشود، چون این دو بوستان در دو طرف اتوبان مدرس و در کنار هم در اتوبان حقانی واقع شده است.آموزش اسب سواری نیز از امکانات دیگر این ..

.مشاهده کامل متن مجموعه می‌باشد ولازم به یاد آوری است این امکانات تنها مربوط به فاز اول این پارک می‌شود فاز‌های بعدی این پارک در طرح توسعه بوستان آب و آتش می‌باشد بنا است اینجا را به یکی از بزرگ‌ترین مراکز تفریحی ایران تبدیل کنند. برای مثال نیم کره بزرگ شیشه‌ای که در بزرگراه همت بعد از پل مدرس به چشم می‌خورد مربوط به بناهای طرح توسعه آب و آتش می‌باشد.اسکیت پارک منطقه ویژه شهری عباس آباد به عنوان بزرگترین اسکیت پارک خاورمیانه در جنب تقاطع اتوبانهای شهید همت و شهید مدرس واقع شده است، شایان ذکر است که به دلیل تخصصی بودن ساخت یک چنین محیطی از دانش و تجربه تکنسین هایی از کشور آلمان استفاده شده و کار منتاژ قطعات پیش ساخته و با کیفیت نیز توسط خود ایشان صورت می‌پذیرد.

این اسکیت پارک که در انتهای پارک اب و اتش (بوستان حضرت ابراهیم) قرار دارد. بوفه به تعداد ۲عدد «۱عدد سر پارک» و «۱عدد روبروی فانوس دریایی»دستگاه خودران یا دوچرخه ایستاده وسیله عجیب است که باوجود حرکت روی دو چرخ در یک محور از تعادل جالبی برخوردار است و با این وسیله برقی می‌توانید به راحتی در گوش و کنار پارک گشت بزنید.قرقره، احتمالاً در فیلم‌ها یا آموزشهای تکاوری وسیله‌ای که متشکل از یک طناب و قرقره‌ای که فرد با آن بصروت آویزان روی طناب حرکت می‌کند را دیده‌اید. در این مجموعه وسیله‌ای تقریباً شبیه آن البته در ابعادی بسیار کوچک و کم ارتفاع برای سرگرمی و هیجان خانواده‌ها ساخته شده است.

فانوس دریایی که می‌شود از آن بالا رفت و مناظر را تماشا کرد بعلاوه آمفی تئاتر آب و آتش که در گلستان حضرت ابراهیم واقع است، یک پوشش غشایی ۷۰۰ متر مربعی می‌باشد که روی به گرادیانی ۷۵۰ نفری دارد. در آمفی تئاتر آب و آتش ترکیب سازه و معماری، اساس طرح را تشکیل می‌دهد. جایگاه بتنی تماشاچیان خود به عنوان فونداسیون سازه‌های خرپایی پشتی عمل می‌کند. پارچه با اتصالات مفصلی از پشت به این خرپاهای فلزی به صورت قله و دره و از جلو به خرپای کابلی که به دو ستون جلویی منتهی می‌شود متصل است.

هر کدام از این دو ستون نیز از پشت با ۴ کابل کشیده می‌شود. در لبه‌های پارچه و همچنین زیر و روی آن کابل‌هایی تعبیه شده است که نیروی پیش‌تنیدگی را در پارچه ایجاد می‌کند و آن را پایدار می‌سازد. از دیگر طرح‌های مربوط به بوستان آب و آتش و همچنین اراضی عباس آباد می‌توان به پل طبیعت و پل ابریشم ۲ اشاره کرد.چهار عنصر حیاتی یکجا جمع شده‌اند برای تفریح؛ آب، باد، خاک و آتش؛ تفریح خیس شدن، پرواز روی باد، راندن بر خاک و دیدن هرم آتش.

خانواده‌ها می‌توانند به جای تدارک دیدن یک سفر پردردسر، سری به تفرجگاه‌ها یا پارک‌های شهر تهران بزنند.منابع: پارک آب و آتش | آسمونیhttp://www.hamshahrionline.ir/details/212757http://fa.

wikipedia.org/wiki.