اطلاعات بیشتر


نام مکان:
بوستان نیاوران
استان:
تهران
شهرستان:
شمیرانات

معرفی نامه

آدرس : مجاور میدان باهنر (نیاوران) ، انتهای شمالی خیابان پاسداران، جنوب کاخ نیاورانبوستان نیاوران با 62 هزار متر مربع در سال 1348 بانقشه طراحان انگلیسی و معماری مهندس سردار افخمی در شمال شرقی تهران و در جنوب کاخ نیاوران ساخته شد .سبک این پارک زیبا شبیه باغ‌های ایرانی است.طبقات مختلف و پله‌های متعدد جزو مشخصات ویژه بوستان نیاوران است. این بوستان دارای دو درب ورودی شمالی و جنوبی است که هر دو به خیابان پاسداران باز می‌شوند.

از دیگر ویژگی این پارک آب نماهای بزرگ آن با مساحتی در حدود سه هزار و ۳۲۰ متر مربع است.یکی از قدیمی‌ترین درختان چنار تهران با قدمت ۱۵۰ سال و ارتفاع ۲۰ متر در این بوستان قرار دارد. در گذشته برای آبیاری و آب استخرهای پارک از آب تهران استفاده می‌شد ولی از سال ۱۳۷۹ از آب قنوات منطقه استفاده می‌شود.همچنین در بوستان نیاوران ، برای تامین روشنایی فضای سبز پارک، از ۴۳۴ تیر روشنایی استفاده می‌شود.

گیاهان و درختان سدروس، نوئل، میخک هندی،اقاقیا، چنار، کاج، بیدمجنون، بیدفری، ماگنولیا، گیلاس، سیبگل، چرم لیفه ( گیلاس غازی)، ایلکس و کورنوس از پوشش گیاهی بوستان نیاوران است.ورودی غربی بوستان با درختی تنومند از جنس خرمندی مشخص شده است که به نوعی پلاک بوستان نیاوران به حساب می‌آید.منبع :http://www.hamshahrionline.

ir/details/196459http://fa.wikipedia.org/http://khabarfarsi.com/ext/4194277.