اطلاعات بیشتر


نام مکان:
برج نقاره‌خانه
استان:
تهران
شهرستان:
ری

معرفی نامه

برج نقاره خانه یا برج یزید، در ناحیه شمالی شهرستان ری در غرب امین آباد برفراز کوه طبرک یا تپه گبری واقع شده است .به گفته برخی منابع این برج آجری که ارتفاع آن به سه متر می‌رسد، در حدود ۱۰۰۰ سال پیش به دست شخصی به نام «بزرگ امید» جهت استفاده شخصی ساخته شد. و همچنین به نظر برخی پژوهشگران ممکن است این مکان مقبره یکی از شاهان سلجوقی باشد.نمای خارجی بنا مرکز از طاقنماهایی با قوس جناغی است که از لاشه‌سنگ و گچ ساخته شده است.

این برج به گونه‌ی هشت ترکی است . محیط خارجی بنا حدود 11متر آست. مدخل بنا در جهت جنوب غربی و مشرف به اراضی تقی آباد قرار دارد. ورودی کم عرض بنا فاقد هر نوع تزیینی میباشد.

گورستان سلطنتی آل بویه نیز در نزدیکی این بنا قرار دارد.به احتمال زیاد، اسکلت برج با سنگ بنا شده و سپس روی آن را آجرچینی کرده بوده‌اند.اما در کتاب سیاست‌نامه خواجه نظام‌الملک چنین ذکر شده است که: «در شهر ری به روزگار فخرالدوله که صاحب بن عباد وزیر او بود، گبری بود توانگر که او را بزرجومیه گفتندی و بر کوه طبرک ستودانی کرد از جهه خویش و امروز بر جای است و اکنون آن را دیده‌ی سپاه سالاران خوانند و بر بالای گنبد فخرالدوله [برج گورستان سلطنتی آل‌بویه] نهاده است و بسیار رنج و زر هزینه کرد بزرجومیه تا آن ستودان به دو پوشش بر سر آن کوه تمام کرد». بنابراین بر اساس این نوشته، اولاً بنا مربوط به دوره‌ی آل‌بویه .

..مشاهده کامل متن بوده، ثانیا دارای گبند دو پوش بوده، و ثالثا به پیروی از سنت استودان سازی ساسانیان ساخته است.منابع :http://fa.

wikipedia.org/http://vista.ir/content/111492http://www.irandeserts.

com/.