اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آتشکده تخت رستم (شهریار)
استان:
تهران
شهرستان:
شهریار

معرفی نامه

آتشکده تخت رستم شهریار، یکی از آتشکده‌های مهم دوران ساسانی است.این آتشکده در ۲۰ کیلومتری باختر شهریار استان تهران روی کوه تخت رستم در نزدیکی روستای قجر تخت رستم در بخش جوفین قرار دارد.کو تخت رستم کوهی مخروطی شکل است و جنس آن آندزیت و سنگ‌های آتشفشانی است. ارتفاع ین کوه ۱۳۱۸ متر است که بلندترین کوه در جنوب غربی شهرستان شهریار به شمار می‌رود و در دامنه و نوک قله این کوه آثار معماری به صورت تختگاه وجود دارد که با بهره‌گیری از مصالحی مانند سنگ و ملات گچ سنتی ساخته شده است.

آتشکده تخت رستم در دوران ساسانی ساخته شده و کاربری آن برای انجام آیین آتش بود که تنها موبدان زرتشتی به آن راه داشته‌اند. آتشکده تخت رستم از دو صفه یا تخت‌گاه تشکیل شده که یکی از این صفه‌ها در قله صخره و دیگری در ارتفاع پایین‌تر قرار دارد.صفه اول که در فضای آزاد قرار دارد و محلی است که روی آن آتش روشن می‌کردند و روی صفه دوم مراسم مذهبی انجام می‌گرفته است. یک بنای گنبدی در فاصله 15 متری از تخت گاه پایینی شکل قرار دارد که احتمال داده شده که آتش مقدس را در آن نگه می‌داشتند.

یک سکو و یک بنای کوچک در قسمت پائین کوه وجود دارد. این بنای کوچک که در 15 متری سکو قرار دارد و تقریبا سالم مانده و سقف کوتاهی دارد و ﺑﺨﻮﺑﻰ ﺁﺛﺎﺭ ﻣﻌﻤﺎﺭﻯ ﺩﻭﺭﻩ ﺳﺎﺳﺎﻧﻰ ﺭﺍ ﻧﺸﺎﻥ ﻣﻰ ﺩﻫﻨﺪ. فاصله راس گنبد آن تا سطح زمین 238 سانتیمتر بوده و ..

.مشاهده کامل متن دو مدخل با طاق‌هایی به سبک معماری‌های پیش از اسلام دارد.ﺗﺨﺖﺭﺳــﺘﻢ ﻋﻼﻭﻩ ﺑﺮ ﺍﻳﻦ ﻛﻪ ﻫﻤﻴﺸﻪ ﻣﻮﺭﺩ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﺎﺳﺘﺎﻥ ﺷﻨﺎﺳﺎﻥ ﻭ ﻋﻼﻗﻪ ﻣﻨﺪﺍﻥ ﺑﻪ ﺁﺛﺎﺭ ﻣﻌﻤﺎﺭﻯ ﺑﺎﺳــﺘﺎﻧﻰ ﺑﻮﺩﻩ، ﭼﻨﺪ ﺳــﺎﻟﻲ ﺍﺳــﺖ ﻛﻪ ﻧﻈﺮ ﺑﺮﺧﻰ ﻓﻴﻠﻤﺴﺎﺯﺍﻥ ﺭﺍ ﻧﻴﺰ ﺑﻪ ﺧﻮﺩ ﺟﻠﺐ ﻛﺮﺩﻩ ﻭ ﻳﻜﻰ ﺍﺯ ﻟﻮﻛﻴﺸﻦ ﻫﺎﻯ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﺗﻠﻮﻳﺰﻳﻮﻧﻰ ﻣﺮﺩﺍﻥ ﺁﻧﺠﻠﺲﻫﻢ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ. در این آتشکده، آتش در حجره‌های وسط محوطه مدور سنگی روشن بوده است که در شب از حدود صدو پنجاه کیلومتری در معرض دید قرار داشته است.

از مهم‌ترین آثار باستانی شهرستان شهریار تپه جوقین، تخت رستم، تخت کیکاووس، بالابان، پل تاریخی دختر مربوط به دوره ساسانیان، قلعه دهشاد و امامزاده بیبی سکینه است. نزدیک 42 تپه باستانی، چندین قلعه تاریخی، چند درخت قدیمی چند صد ساله، تعدادی گورستان تاریخی، کاروانسرا و آثار باستانی دیگر شناسایی شده است مظاهر تمدن اقوام سیلک که قدمت آن به 3 هزار و 800 تا 4000 سال قبل از میلاد باز میگردد در تپه‌ها و جلگه‌های شهریار وجود دارد.این اثر ارزشمند و تاریخی در دوره ساسانی ساخته شده و در سال ۱۳۱۶ در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.منابع:http://fa.

wikipedia.orghttp://www.hamshahrionline.ir/details/132697http://drimehr.

persianblog.ir/post/239http://www.beytoote.com/iran/bastani/takhtrostam.

htmlhttp://www.magiran.com/npview.asp?ID=1656287http://mehremihan.

ir/sarzaminiran/837-shahriyar-shahr.html.